Winne Porady Zająca Wielkanocnego
Porady
04.04.2014

Winne Porady Zająca Wielkanocnego

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

10/10

Święta Wielkanocne już niemal za pasem. Jak w każde święta, na naszych stołach lądują mniej lub bardziej typowe dania. Warto poznać prawdę rządzącą łączeniem wina z potrawami.

Reguł brak, to co znamy jako ogólne zasady sugerujemy potraktować jako ogólne wytyczne, które różnią się w zależności od indywidualnych preferencji. Owe wytyczne pomogą nam uniknąć skrajnie złych połączeń. W końcu „wysoka” kwasowość jest czymś innym dla osoby, która lubi kwaskowe smaki, niż dla osoby, która woli słodycz.

Skrajne połączenia

Najważniejsza wskazówka jest prosta – unikamy skrajnych połączeń, tj. mocno intensywne wino z lekkim daniem. Jeśli już wyszło tak, że musi być skrajnie, to sugerujemy by „mocniejsza” część skrajności leżała po stronie wina działając na jego korzyść. Poniżej przedstawiamy krótką listę połączeń kulinarnych, które z czystym sumieniem sami byśmy zastosowali.

Łączenie win z potrawami

Sprawdź jakie wina łączyć z wielkanocnymi potrawami.

Żurek i barszcz biały & jajka faszerowane i dania z jaj

Tutaj sugerujemy ostrożność. Jeśli chcecie podać do tych dań wino, to najbardziej bezpiecznym winami będą Sherry Fino lub Madeira. Z Rieslingiem ostrożnie, bowiem nie każdy styl tego wina będzie pasował do tych smaków. Polecamy zatem wino Peter & Peter Zeller Riesling.

Sałatki 

z majonezem:

bez majonezu:

Wędliny

Polecane wina do wędlin

Pieczone mięsa

Polecane wina do pieczonych mięs

Duszone mięsa

Polecane wina do duszonych mięs

Ciasta, desery

Polecane wina do ciast i deserów:

Życzymy udanych połączeń. Smacznego!


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.