Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Calvados

4 produkty

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 5 (1)
Special Price 114,74 zł Regular Price 134,99 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 114,74 zł

Francja
114,74 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Francja
opinia 5 (1)
199,00 zł
Francja
179,10 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Francja

Niedostępny

opinia 4.5 (2)
174,99 zł
Francja
157,49 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Francja
opinia 5 (1)
369,00 zł
Francja
332,10 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Francja
Typowy calvados jest kompozycją soków uzyskanych z jabłek słodkich (ok. 30%), kwaskowych (40%) oraz gorzkich (30%), jednak produkuje się także calvadosy z dodatkiem soku z gruszek (stanowi on zazwyczaj około 15%). Cena Calvadosu nie należy do niskich i nie da się ukryć, że w tym wypadku płacimy za wyjątkowość tego trunku, czyli smak, aromat i czasochłonność produkcji.

Warto wiedzieć, że produkcja calvadosu objęta jest apelacją AOC, co oznacza, że można go wytwarzać tylko w Normandii na północy Francji. Ten ciekawy alkohol występuje jednak w różnych częściach świata pod innymi nazwani: USA - applejack, Wielka Brytania - apple brandy lub cider brandy. Intensywny bukiet dojrzałych jabłek sprawia że nie można go pomylić z żadnym innym alkoholem destylowanym. Młodszy trunek ma wyraźniejszy smak jabłek oraz lekko ostry charakter. Wraz z wiekiem pojawia się szlachetny akcent wanilii, a calvados zyskuje gładkość i finezję.

Produkcja

Po miesięcznej winifikacji moszczu jabłkowego, czyli cydru otrzymuje się wino jabłkowe o mocy 5-6 procent. Następnie poddawany jest destylacji, zazwyczaj dwukrotnej która musi zostać przeprowadzona w okresie od 1 października do 30 września następnego roku. Po tym czasie uzyskuje się spirytus o mocy 68-72 procent. Dalej trunek trafia do starych dębowych beczek, gdzie leżakuje przez kilka lat i jest stopniowo rozcieńczany wodą. Ostatecznie powstaje alkohol, będący mieszaniną dwóch lub więcej destylatów oraz wody, w celu redukcji mocy alkoholu do 40-50 procent. Taki zestaw leżakuje jeszcze kilka miesięcy, aby nabrać finalnego charakteru.

Podanie

Calvados podaje się przeważnie schłodzony, w temperaturze 5-6 stopni, ale może być również podawany w temperaturze pokojowej. Tradycyjnym kieliszkiem do serwowania calvadosu jest tulipan z przykrywką, jednak większość osób pija go w popularniejszej koniakówce. Przed degustacją warto go na chwilę przykryć, dzięki czemu otrzymamy całą esencję tego trunku. Niektórzy cenią sobie bogaty i intensywny bukiet młodych roczników, inni łagodny smak i wspaniały aromat, który zapewniają roczniki starsze. W przypadku młodych roczników kolor może być jasno-żółty lub słomkowy i złoty. Starsze roczniki cieszą oko ciemno bursztynowym odcieniem. W smaku wyczuwalny aromat dojrzałych jabłek, brzoskwini, wanilii moreli, cukru, drewna, karmelu, tytoniu i skóry.

Popularność trunku

Calvados jest ceniony we Francji na równi z koniakiem i traktowany jako lekarstwo na trawienie i pobudzenie apetytu. Tym samym bardzo często serwowany jest jako aperifil lub pomiędzy posiłkami. W opinii naszych klientów calvados to również doskonały składnik koktajlów i drinków mimo iż w Polsce nie cieszy się ogromną popularnością, a szkoda, bo z pewnością zasługuje na uwagę.