Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Whisky

Produkty 1-12 z 90

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 4.25 (12) sommelier 75 pkt
96,99 zł
Austria
87,29 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Austria
opinia 4.9 (11) sommelier 80 pkt
Special Price 72,24 zł Regular Price 84,99 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 72,24 zł

Szkocja
72,24 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja
sommelier 85 pkt
139,99 zł
Szkocja
125,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja

Niedostępny

opinia 5 (10) sommelier 90 pkt
Special Price 106,24 zł Regular Price 124,99 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 106,24 zł

Szkocja
106,24 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja
opinia 5 (15)
74,99 zł
Szkocja
67,49 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja
opinia 5 (13)
209,99 zł
Szkocja
188,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja
opinia 3.95 (23)
Special Price 127,99 zł Regular Price 159,99 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 159,99 zł

Szkocja
127,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja
opinia 4 (9) sommelier 70 pkt
49,99 zł
Szkocja
44,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja

Niedostępny

opinia 4.75 (18)
Special Price 118,99 zł Regular Price 139,99 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 118,99 zł

Irlandia
118,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Irlandia
opinia 5 (5) sommelier 80 pkt
99,99 zł
Szkocja
89,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja

Niedostępny

opinia 5 (14)
224,99 zł
Szkocja
Szkocja
opinia 5 (8)
Special Price 212,49 zł Regular Price 249,99 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 212,49 zł

Szkocja
212,49 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Szkocja

Wytwarzanie whisky

Whisky jest to napój alkoholowy destylowany z przefermentowanych ziaren zbóż takich jak słodowany jęczmień, jęczmień, żyto, słodowane żyto, gryka, pszenica i inne. Szukając Whisky w sklepach, możemy spotkać się z oznaczeniem Whisky Single Malt oraz Grain Whisky. Różnicą między tymi dwoma oznaczeniami jest zboże z jakiego trunek powstaje. Whisky Single Malt jest produkowane ze słodowanego jęczmienia, natomiast Grain Whisky wytwarza się z innych zbóż, w tym przypadku jęczmień nie pojawi się w składzie.

Proces produkcji Whisky dzieli się na pięć etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie ziarna, następnie zacieranie, czyli tak zwany mashing, kolejno fermentacja, destylacja oraz dojrzewanie. Zazwyczaj whisky musi dojrzewać w dębowych beczkach przez co najmniej 3 lata, jednak w praktyce wiele w tych trunków dojrzewa znacznie dłużej.

Beczka dla whisky

Do wyrobu beczek w których dojrzewa whisky używa się dębu europejskiego oraz amerykańskiego dębu białego. Beczka może być używana niejednokrotnie, jednak przekłada się to na jakość otrzymanej whisky. Do produkcji whisky używane są też beczki po innych alkoholach, dzięki czemu whisky zyskuje dodatkowe aromaty. Beczka w której wcześniej dojrzewał Bourbon przekazuje nuty wanilii, karmelu oraz kokosa. Beczka po Porto, nada whisky nuty suszonych owoców czy czekolady natomiast w beczce w której wcześniej dojrzewało Sherry ukryte są aromaty orzechów, migdałów a także przypraw. Po Porto beczka ukaże nam suszone owoce, czekolada i przyprawy bądź po słodkim winie francuskim – Sauternes charakterystyczne nuty miodowe, kokosowe i skórka owocowa. Zdarzają się również sytuacje w których whisky dojrzewa w różnych beczkach po kolei.

Typologia whisky

Whisky produkowane jest na całym świecie, jednak najpopularniejsze jest whisky szkockie, irlandzkie czy też amerykańskie. Tradycyjna, szkocka whisky, z reguły destylowana jest dwukrotnie. Prawo nakazuje, aby trunek ten był destylowany, dojrzewał co najmniej 3 lata w dębowych beczkach a następnie był butelkowany koniecznie na terenie Szkocji. Często wybierając whisky na prezent sugerujemy się oznaczeniem YO – Years Old. Symbol ten określa wiek najmłodszego składnika whisky – dlatego mając whisky 12YO możemy zakładać, że w jej skład wchodziły także starsze alkohole. Do typów szkockiej whisky zaliczamy Blended Scotch Whisky, Blended Malt Whisky, Grain Whisky oraz Single Malt Scotch Whisky.

Irlandzka whiskey jest bardziej delikatna od szkockiej, a to za sprawą potrójnej destylacji. Do beczek trafia destylat bardziej oczyszczony oraz delikatniejszy niż w przypadku whisky szkockiej. Whiskey irlandzkie destylowane jest w alembikach, choć wykorzystywane są do tego również kolumny destylacyjne. Trunek ten, musi również być wyprodukowany w Irlandki oraz nakazane jest by dojrzewał w beczce minimum 3 lata. Do głównych rodzajów irlandzkiego whiskey zaliczamy Whisky Single Malt, Single Grain Whiskey, Pot Still Whiskey, Blended Whiskey a także Poteen. Ostatni rodzaj jest to określenie irlandzkiej whiskey pędzonej w sposób nielegalny. Jednym z popularniejszych whiskey irlandzkim jest Johnnie Walker. Jest to rodzaj whiskey mieszanej (blended), czyli powstającej z Whisky Single Malt oraz Single Grain Whisky. Na rynku znajdziemy różne odmiany whiskey Johnnie Walker, między innymi Johnnie Walker Blue Label, Johnnie Walker Gold Label, Johnnie Walker Green Label, Johnnie Walker Black Label oraz Johnnie Walker Red Label. Ta ostatnia odmiana jest chyba najpopularniejszą whiskey od Johnnie Walker.

Amerykańską whiskey dzielimy ze względu na typ zboża użytego do produkcji. Bourbon Whiskey – 51% kukurydzy, Tennessee Whiskey – unikalna whisky w typie Bourbona, jednak do jego produkcji wykorzystuje się specjalnych filtrów z klonowego węgla drzewnego nadających wyjątkowe aromaty i smaki, Corn Whiskey – 80% kukurydzy, Rye Whiskey – 51% żyta, Rye Malt Whiskey – 51% słodowanego żyta, Wheat Whiskey – 51% pszenicy. Destylowanie whisky nie może przebiegać do wartości alkoholu powyżej 80%, zaś rozlewanie do beczek następuje przy zawartości akoholu niżej niż 62,5%. Koloryzowanie oraz aromatyzowanie jest zabronione. Do destylatu dodawana jest jedynie woda. Wybierając szkocką, irlandzką bądź amerykańska whiskey na prezent, możemy mieć pewność, iż będzie to produkt najwyższej jakości.

Łączenie whisky z potrawami

Degustacja whisky to określenie jej koloru, aromatów oraz smaków. To smakowanie whisky podanej prosto z butelki oraz po dodaniu odbirony wody dlaujawnienia jej ukrytych walorów. Dla odkrycia wszystkiego co najlepsze w whisky zachęca się do degustacji w niewielkich kieliszkach w kształcie tulipana. Temperatura podawania tego trunku zależy od naszych osobistych preferencji. Whisky to także doskonały towarzysz posiłków. Jako aperitif polecamy lżejsze, bardziej świeże, trawiaste i owocowe whisky. W czasie posiłku – średnie whisky do dzikiego ptactwa, pasztetów, wędzonych ryb czy dań z grzybami, natomiast whisky ciężkie do grillowanego mięsa, steków oraz deserów.

Ceny whisky

Na półkach sklepowych możemy znaleźć przeróżne rodzaje whisky w różnych widełkach cenowych zaczynając od 30 zł po 50 zł, następnie sięgając po popularny segment 50-100 zł, przy wyższej jakości przekraczając pułap 100 zł, by za najlepsze wydać nawet ponad 200 zł . Wiele trunków w promocyjnych cenach możemy znaleźć również w outletach. Rozpoczynając swoją przygodę z whisky, warto zacząć od tych trunków z niższą ceną i z biegiem czasu oraz doświadczenia, podnosić swoją poprzeczkę cenową, smakując whisky z coraz wyższych półek cenowych.