Prosecco

Mamy 19 win w kategorii wina prosecco! Wino musujące prosecco to wino z bąbelkami, które ma swoje korzenie we Włoszech. Wino musujące prosecco posiada łagodny charakter, orzeźwiające oblicze, a jego owocowy smak słynie z wyjątkowej delikatności - określa się go czasem nawet jako gruszkowy. W kieliszku wina prosecco poczujesz silny aromat gruszki, a poza tym również przyjemny aromat jabłek, cytryny, melona i subtelne nuty kwiatowe. Nie należy również zapominać o dobrej mocy ukochanych bąbelków w winach prosecco. Nazwa włoskie wino musujące prosecco używana jest od 1772 roku, kiedy to naukowiec Francesco Maria Malvolti, oficjalnie nazwał tak trunki produkowane we regionach Wenecja Euganejska (Veneto). Warto dodać, że ten obszar uprawy został wpisany na listę Unesco.

W poniższym artykule odpowiemy sobie na pytania co to za wino musujące, jak i z czym pić prosecco, jak podawać prosecco, jakie są ceny prosecco i rodzaje prosecco oraz jakich typów prosecco należy szukać na półkach sklepowych?

Prosecco – rodzaje wina i oznaczenia

Prosecco wino musujące to produkt o średniej kwasowości, niższej niż w przypadku popularnego szampana. Dzięki temu zyskuje sobie coraz szerszą grupę sympatyków Zwolenników wina prosecco zjednuje również niski alkohol 11-12%, przystępna cena prosecco oraz na ogół wyczuwalna subtelna słodycz owoców. W poszukiwaniu cukru lub jego braku należy być niezwykle uważnym. Popularne w winach prosecco określenie dry, które spotkamy na etykietach butelek tegoż trunku, oznacza bowiem produkty najsłodsze (co nie znaczy słodkie!). Warto zapamiętać specyfikę oznaczeń, które posiada włoskie wino musujące, aby nasze zakupowe łowy były trafione. Cena prosecco na półkach polskich sklepów winiarskich wynosi od około 20 zł do 100 zł. 

rozwiń