Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wódka

9 produkty

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 5 (4) sommelier 80 pkt
46,99 zł
Austria
42,29 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Austria
opinia 3.55 (29) sommelier 80 pkt
59,99 zł
Austria
53,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Austria
opinia 5 (10) sommelier 95 pkt
129,99 zł
Austria
116,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Austria
opinia 5 (1) sommelier 85 pkt
49,99 zł
Polska
44,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Polska
69,99 zł
Polska
62,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Polska
sommelier 90 pkt
169,99 zł
Polska
Polska
opinia 4 (2)
289,99 zł
Polska
Polska
opinia 5 (1)
289,99 zł
Polska
Polska
opinia 5 (1)
234,99 zł
Polska
Polska

Niedostępny

Wódka- definicja

Wódka to jeden z najpopularniejszych alkoholi na świecie. Nazwy wódka używa się do określenia wszelkich napojów alkoholowych, które powstają w wyniku destylacji alkoholu uzyskanego z przetworzonych płodów rolnych. Wódka może powstawać ze zboża, ziemniaków, buraków cukrowych, a nawet owoców, co daje szerokie możliwości produkcyjne i różnorodność smaków. To co dziś w Polsce i krajach Unii nazywamy mianem wódka – nazywamy tak zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. Zgodnie z nim wódka to napój spirytusowy wytwarzany z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego otrzymywany w wyniku fermentacji ziemniaków lub zbóż albo innych surowców rolniczych przeprowadzanej z użyciem drożdży. Gdy powstawała ta europejska definicja wódki, Polska, Szwecja i Finlandia ostro sprzeciwiały się, by wódką można było nazywać alkohole na bazie innych surowców niż ziemniaki i zboża, ponieważ nie mają one uzasadnienia w tradycji tego napoju. Naciskały nawet, aby nazwy wódka można było używać tylko do określenia wódki pochodzącej wyłącznie z ich krajów – z tzw. krajów pasa wódki.

Ile procent powinna mieć wódka

Współczesna wódka, którą znamy, to zwykle destylat o wysokiej czystości, ale w przeszłości proces produkcji wódki był znacznie mniej zaawansowany, co wpływało na różne profile smakowe i jakościowe trunków.

Według dzisiejszej definicji wódka składa się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą w stosunku około 2:3 (40%). Według prawa polskiego wódka musi zawierać minimum 37,5% alkoholu. Wyróżnić możemy wódki czyste, gatunkowe i bimber. Wódka czysta otrzymywana jest ze spirytusu rektyfikowanego, w skład, którego wchodzi 95% (objętościowo) alkoholu etylowego, a który rozcieńczany jest z wodą. Wódki czyste możemy podzielić zaś na wódki czyste zwykłe, wódki wyborowe i wódki luksusowe. Istnieje też prostsza kategoryzacja, która dzieli kategorię wódka na wódki czyste i wódki gatunkowe. Wódki gatunkowe również otrzymujemy ze spirytusu rektyfikowanego i wody, natomiast dodatkowo dodawane są do nich wyciągi roślinne, olejki zapachowe i cukier, aby nadać destylatowi szczególnego smaku i aromatu. Bimber to napój alkoholowy podobny do wódki produkowany ze spirytusu destylowanego, ale nierektyfikowanego.

Skąd pochodzi wódka?

Prawie każdy na świecie kojarzy wódkę z Europą Wschodnią w szczególności z Polską i Rosją. To właśnie Polska i Rosja walczą o miano kolebki powstania pierwszej wódki.

Pierwsza destylarnia prawdopodobnie faktycznie powstała w Rosji i to już w 1174 roku, Jednak przez długi czas destylowanych tam trunków nie nazywano mianem „wódka”. Nazwa wódka nie była tam używana, a wódkę nazywano "winem" lub "winem chlebowym", tak samo jak napoje produkowane z winogron. I faktycznie historycy uznają, że te pierwsze wódki destylowane w Rosji bardziej przypominały destylowane wino. Bardziej odpowiednie może być uznanie jej za surową brandy. W Rosji dopiero na początku XX wieku zaczęto określać ten alkohol nazwą wódka.

Pierwsza wzmianka o słowie "wódka" pochodzi z okresu średniowiecza. Nazwa wódka została tam zapisana w 1405 roku w kronikach sądu ziemskiego w Sandomierzu, w dokumencie dotyczącym zakupu ziemi. Tekst ten spisano w łacinie z użyciem elementów staropolskiego. Słowo to miało początkowo znaczenie związane z hydrologią. Wódka w znaczeniu zbliżonym do współczesnego po raz pierwszy pojawiła się w 1534 roku w dziele "O ziołach i o mocy ich" autorstwa Stefana Falimirza. Wówczas "wódka" (w oryginale "wodka") odnosiła się do różnych medycznych destylatów, w tym zarówno do destylowanego etanolu, jak i olejków eterycznych. I autor zakładał, że termin był już znany czytelnikom. W tej samej publikacji pojawiło się także słowo "gorzałka", z wyjaśnieniem, że oznacza to samo co "aqua vitae". Termin "gorzałka" został odnotowany wcześniej w słowniku Murmeliusza z 1528 roku.

Jak widać więc miano ojczyzny wódki nie może zostać jednoznacznie przynane ani Rosji ani Polsce.

Jak podawać i pić wódkę

Wielu uważa, że wódka powinna być podawana mocno zimną. Przekonanie to powstało u pijących przeciętnej jakości wódki lub u posiadaczy „mniej wyrobionych podniebień”