Whisky czy whiskey - czym się różnią
Porady
31.05.2022

Whisky czy whiskey - czym się różnią

Agata Kaniewska
Agata Kaniewska

9/10

Whisky i Whiskey. Niby to samo, a jednak co innego. Na pierwszy rzut oka różnicą jest jedynie jedna literka, wymowa jest wręcz identyczna. Jakie więc różnice są między whisky, a whiskey? Krążą pogłoski, iż amerykanie uważali szkocką whisky za trunek niższej jakości i dodając „e”, chcieli odróżnić swoje wyroby.

Whisky jest jednym z najpopularniejszych alkoholi wysokoprocentowych na świecie. Powstaje w wyniku destylacji zacieru zbożowego. W dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „wodę życia”. Początkowo whisky miało być lekarstwem a nie trunkiem do degustacji. Narodziny tegoż trunku miały miejsce w Irlandii, jednak do Szkocja posiada najpopularniejsze na całym świecie whisky.

Whisky a whiskey. Czy jedynie pisownia jest różnicą?

Przechodząc do różnic pomiędzy whisky a whiskey, należy zaznaczyć iż nie tylko pisownia jest różna. Różnicą jest również kraj pochodzenia. Whisky jest pochodzenia Szkockiego i taka też pisownie występuje w odniesieniu do trunków z Japonii oraz Kanady. Whiskey natomiast jest pochodzenia Irlandzkiego i odnosi się również do amerykańskich trunków.

Sposób produkcji whisky i whiskey

Kolejną różnicą pomiędzy whisy a whiskey jest sposób produkcji. Szkocka whisky dzieli się na Single Malt oraz Blended. Ta pierwsza produkowana jest tylko z jęczmienia suszonego na dumie torfowym, dzięki czemu na dymny aromat. Blended Malt jest natomiast mieszanką whisky z różnych zbóż. Whisky pochodząca ze Szkocji przez co najmniej trzy lata musi dojrzewać w dębowych beczkach i jest oddawana podwójnej destylacji.
W sytuacji whiskey produkcja również wygląda różnie w zależności od kraju. W Ameryce whiskey wytwarzane jest z kukurydzy, jednak w Irlandii whiskey produkowane jest ze słodu jęczmiennego, który nie jest wcześniej wędzony i w przeciwieństwie do szkockiego whisky, irlandzkie destylowane jest najczęściej trzy razy. I właśnie w tym miejscu mamy podstawową różnicę między whisky i whiskey.

Niuans ortograficzny robi różnice

Dla jednych jedna literka w słowie a dla innych ogromna różnica w smaku. Niejeden koneser whisky, byłby rozgoryczony, gdyby usłyszał iż różnicą między whisky, a whiskey jest jedynie litera „e”. Mając jednak zamiar zaopatrzyć się w trunek z konkretnego kraju, warto zwrócić uwagę na pisownie. Niezależnie od tego czy pijemy szkocką czy irlandzką, oba te kraje mają do zaoferowania wyśmienite trunki, których tradycja i metoda wytwarzania kultywowana jest od pokoleń.

W jaki sposób degustować whisky

Niezależnie czy pijemy whisky szkocką czy whiskey irlandzką, odpowiednim kieliszkiem do degustacji będzie taki w kształcie tulipana. Pękaty u doły i zwężający się ku górze. Takie szkło w doskonały sposób pozwoli uwolnić „wodzie życia” wszystkie aromaty.