Wino na medal
Ekspert od win
02.07.2018

Wino na medal

Autor posta Tomasz Kolecki
Tomasz Kolecki

9/10

Jedną z tych miłych chwil w życiu każdego, kto podejmuje się publicznej oceny win są momenty, gdy jego oceny zostaną potwierdzone przez innych. A niedawno, dzięki nowej inicjatywie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, miałem okazję przeżyć takie właśnie chwile.

„Wino na medal” – bo tak nazywa się nowy konkurs stworzony przez SSP, jest skierowane do wszystkich importerów i win, które są oferowane w polskiej gastronomii. Ideą wydarzenia jest wskazanie tych etykiet, które jako profesjonaliści, także na co dzień tworzący karty win i rekomendujący je gościom restauracji, polecamy uwadze restauratorów i sommelierów. Równie ważnym celem jest oczywiście promowanie tych firm, które swoim podejściem są w stanie zaoferować wina, które na wyróżnienie zasługują.

Nowości z RPA

W tym roku, wśród zgłoszonych flaszek znalazły się i takie, które znajdują się na liście Winezji. I po prostu nie wypada przemilczeć faktu, jak pięknie sprawdziły się w bojach. Obydwie to nowości z RPA,  którym niedawno miałem okazję poświęcić osobny wpis. I tak oto, jury złożone z: redaktora Tomasza Prange-Barczyńskiego, Adama Pawłowskiego MS, Michała Jancika, Adama Chrząstowskiego – szefa kuchni, którego nikomu, kto interesuje się polską sceną restauracyjną, przedstawiać nie trzeba. Jury skromnie przewodniczył piszący te słowa. Wszystkie wina, ma się rozumieć, były testowane „w ciemno”.

Medalista - Ken Forrester

I tak oto, Ken Forrester Old Vine Chenin Blanc Reserve zdobył złoty medal, zdobywając najwyższą ilość punktów wśród wszystkich win wytrawnych,  i przegrywając jedynie o (uwaga!) 0.2 punktu z najwyższym wynikiem spośród wszystkich. Drugą nagrodzoną etykietą, tym razem medalem srebrnym, było De Morgenzon Maestro. Piękne wyniki! Gratulacje dla twórców – win i portfolio. Wszystkie wyniki są dostępne na stronie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Ciekawych namawiam do lektury i testowania win medalowych, a importerów – do udziału w przyszłym roku.


Powiązane artykuły