rating 8/10

Czy wiesz, że Grenache jest jednym z najpowszechniej uprawianych szczepów winogron na świecie? Jego rodowód znajduje się we Francji, zaś obecnie odgrywa ważną rolę również w winach Hiszpanii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych.

Czy wiesz, że Grenache jest jednym z najpowszechniej uprawianych szczepów winogron na świecie? Jego rodowód znajduje się we Francji, zaś obecnie odgrywa ważną rolę również w winach Hiszpanii, Australii oraz Stanów Zjednoczonych. Na świecie znany jest pod wieloma nazwami – między innymi jako Garnacha w Hiszpanii oraz Cannonau na Sardynii, czy też Alicante w Toskanii. Jest swoistym bohaterem wśród szczepów, gdyż jest odpowiedzialny za dwa największe wina świata - Châteauneuf-du-Pape, oraz nowszej gwiazdy, Priorat.

Szczep Grenache – podstawa najlepszych win

Do francuskich win Grenache uprawiany jest przede wszystkim w południowej części Rodanu oraz w całej Langwedocji-Roussillon. Wraz z Syrahem oraz Mourvedre tworzy klasyczny blend południowego Rodanu, który możemy odnaleźć w winach apelacji Cotes du Rhone. Jest to niezwykle wszechstronny szczep, dający duże pole do popisu dla winiarzy.

Hiszpańska Garnacha

Hiszpania zawdzięcza Grenache (Garnacha) utrzymanie wysokiej pozycji na rynku winiarskim. Obecnie jest drugim, najczęściej uprawianym szczepem w tym kraju (prym oczywiście wiedzie Tempranillo). W XIX wieku hiszpańskie uprawy dotknęła filoksera i większość rodzimych szczepów bardzo ucierpiała. Grenache, jako niezwykle silne i solidne winogrono, przetrwało czasy choroby i dzięki temu pozwoliło odbudować przemysł winiarski na półwyspie Iberyjskim, wypełniając luki po regionalnych odmianach.

Światowa sława Grenache

Dzięki swojej wytrwałości Garnacha dotarła także do Meksyku, Izraela oraz nawet do Chin. Dzięki swojej odporności na wiatr oraz suszę, szczep ten doskonale przyjął się także w USA i wchodzi w skład wielu win kalifornijskich. Uprawa w gorącym klimacie przyczynia się do wysokiej zawartości alkoholu w winach z niego produkowanych, zaś australijscy winiarze pokusili się o próbę wytworzenia wina wzmacnianego opartego na Grenache.

Poznaj wina

Owoce szczepu Grenache mają grubą skórkę skórkę i dojrzewają dosyć wcześnie w sezonie wegetacyjnym. Owoce są duże i soczyste. Kwasowość oraz taniny w winach są od niskich do średnich, jednak zależy to bardzo mocno od warunków uprawy i poziomu przycinania winorośli. Jako odmiana wina charakteryzuje się bogatym bukietem aromatycznym owoców z przewagą jagód i malin, niekiedy przełamanym rodzynkami, pieprzem i lukrecją. Winezja.pl poleca szczególnie kilka win oddających charakter tego doskonałego szczepu.

  • Gayda Cepage Grenache Rouge – znakomita pozycja wśród naszych nowości odznaczająca się elegancją oraz bogactwem, nutami suszonej śliwki i korzennymi akcentami.
  • Jaboulet Vacqueyras A.O.C. – francuskie wino z południowego Rodanu prezentujące klasyczny kupaż Syrah oraz Cinsault z przeważającym udziałem Grenache. Wino charakteryzuje doskonały balans i harmonia. Ma potencjał do starzenia i warto dać mu odrobinę dojrzeć. Doskonała jakość w stosunku do ceny.
  • 2 Pi R– doskonale zbalansowane i harmonijne wino, do czego nawiązuje równanie koła w nazwie. To katalońskie wino ujawnia nuty mocno dojrzałych owoców z beczkowymi akcentami. Na finiszu ukazuje dojrzałe taniny z dobrą kwasowością. Wino z apelacji DOC Priorat.
  • Le Clos du Caillou Chateauneuf-du-Pape Les Safres– finezyjne i jedwabiste wino z wyczuwalnymi nutami jagód, jeżyn i borówek, wyprodukowane z klasycznego, doskonałego blendu południowego Rodanu. Wino docenione i wysoko notowane w wielu rankingach.

Ze względu na niewielką zawartość garbników w winach wyprodukowanych z grenache oraz ich mało intensywną barwę i mocną owocowość – wina te wielokrotnie przetwarza się na wina różowe, a nawet białe, np.: Jaboulet Parallele 45 Cotes Du Rhone A.O.C. Blanc, Ros de Pacs od Pares Balty, czy też Chivite Gran Feudo Rosado Navarra D.O.. Winezja.pl szczerze poleca degustację różnych odmian tego uniwersalnego, jednak niezwykle wyjątkowego i ważnego szczepu.