Winiarnia Zamojska skarb Roztocza
Porady
04.05.2022

Winiarnia Zamojska skarb Roztocza

Autor posta Maria Kuziela
Maria Kuziela

10/10

Winiarnia Zamojska położona jest w województwie lubelskim. Lubelszczyzna posiada sprzyjający klimat dla rozwoju polskiego winiarstwa, są tam żyzne gleby, dość ciepłe zimy oraz zróżnicowana rzeźba terenu. To właśnie z Roztocza pochodzą słynne wina owocowe z Winiarni Zamojskiej.

Stolicą Polskiego winiarstwa został Zamość, jest wpisany w na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Produkty Winiarni Zamojskiej nawiązują do tradycji oraz bogactwa polskiej natury. Owoce, z których produkowane jest wino przechodzą staranną selekcję, wybierane są tylko te dorodne, dojrzałe i aromatyczne. Winiarnia współpracuje z najlepszymi lokalnymi sadownikami. Wina owocowe powstają w ten sam sposób co wina gronowe. Dbałość o najwyższą jakość jest priorytetem na każdym etapie produkcji poczynając od zbiorów, a kończąc na rozlaniu wina do butelek . Winiarnia zamojska posiada kilka rodzajów win z Polskich owoców.

Winiarnia zamojska czarna porzeczka

Jest to wino o intensywnym smaku i aromacie. Już po pierwszym zagłębieniu nosa w kieliszek wiemy, że jest to wino z czarnej porzeczki, głęboki kolor czerwieni oraz przyjemna słodycz w ustach która jest dobrze zbalansowana kwasowością. Wino tłoczone jest z owoców i nie posiada żadnych dodatkowych aromatów i wzmacniaczy smaku. Takie wino posiada sporo witamin takich jak wit. C, wit. z grupy B, żelazo i wiele innych.

Winiarnia zamojska czerwona porzeczka

Wino o ciemnoróżowej barwie, jest dosyć lekkie i dobrze zbilansowanej kwasowości. Wino orzeźwiające i nie męczące, o wysokiej jakości owoców. Czerwone porzeczki tak samo zawierają dużo witamin i składników potrzebnych do zbilansowanej diety.

Winiarnia zamojska rose

Jest to kupaż dwóch owoców gruszek i czarnej porzeczki. Dosyć niestandardowe połączenie, ale bardzo przyjemne i orzeźwiające. Gruszka nadaje lekkości i słodyczy, a czarna porzeczka różowej barwy i kwasowości. Oba te owoce doskonale się uzupełniają. Wino Rose to świetne rozwiązanie dla zwolenników różowych win.

Winiarnia zamojska Gruszka

Wino o jasno złotej barwie. Jest orzeźwiające, nie za słodkie i dobrze orzeźwia w letni dni. Wino jest lekkie i przyjemne w piciu. Wino zrobione w 100% z Gruszek, które nie są doceniane. Gruszki posiadają wiele witamin i pierwiastków potrzebnych w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego. Zawierają także Jod który przyczynia się do prawidłowego działania tarczycy.

Winiarnia zamojska Wiśnia

Wino o ciemnorubinowej barwie i łagodnym smaku wiśni. Wino o delikatnej słodyczy i wyczuwalnych pestkach wiśni tworząc idealną parę. Wiśnie posiadają wiele witamin które wpływają dobrze na choroby nerek, układu krążenia wraz z sercem.

Winiarnia zamojska Lodowe

Wino o ciemnozłotej barwie o niecodziennym smaku i zapachu jabłek. Wina lodowe są bardzo doceniane przez winiarzy na całym świecie. Aby uzyskać wino lodowe owoce trzeba zebrać gdy temperatura spada do -5°C. Wtedy zamrożony miąższ traci cząsteczki wody i staje się bardziej esencjonalny. Taki miąższ poddaje się fermentacji w +15°C i przechodzi w przemianę w ekstraktywne wino lodowe. Z ciekawostek to na 1L takiego trunku potrzeba około 5,5 kg jabłek.

Winiarnia zamojska Musująca Gruszka

Wino musująca Gruszka powstało w 100% z gruszek z polskich sadów. Wino jest lekkie i do tego musuje. W smaku wyczuwalna delikatna kwasowość przełamana słodyczą z cukru resztkowego. Gruszki praktycznie nie posiadają kwasowości, a co za tym idzie to wino będzie miało w sobie słodycz owocową. Jednak aby wino było pełne i owocowe, takie gruszki muszą po zerwaniu poleżeć jeszcze jakiś czas. Owoce są tak samo tłoczone i fermentowane jak winogrona, dzięki czemu zachowują swoje prozdrowotne właściwości.

Winiarnia zamojska lekki agrest

Wino z polskich owoców agrestu o jasnozłotej barwie. Wino ma niską kwasowość oraz lekką strukturę, dzięki czemu przychodzi nam na myśl smak owocu zerwanego latem. Takie wino przypadnie do gustu osobom które lubią raczej lekkie i delikatne smaki. Agrest z Polskich owoców zawiera najwięcej cukru, ale również jest najmniej kaloryczny. Agrest zawiera wiele witamin. W smaku trochę przypomina winogrono dlatego niektórzy oznaczają go mianem winorośli północy.

Winiarnia zamojska lekka czerwona porzeczka

Czerwona porzeczka chodź jest kwaśnym owocem daje przyjemne wina. Lekka czerwona porzeczka ma łagodny smak, dobrą kwasowość z przyjemną słodyczą. Owoc czerwonej porzeczki zawiera duże ilości witamin i minerałów, które są prozdrowotne dla naszego organizmu. Wspiera miedzy innymi odporność, obniża cholesterol i wspiera regenerację organizmu podczas choroby.

Winiarnia zamojska lekka czarna porzeczka

Lekkie wino z czarnej porzeczki ma intensywną barwę oraz bogaty smak. Czarna porzeczka słynie z dużej zawartości wit. C nawet większej niż w owocach cytrusowych. Podobnie jak w czerwonych szczepach tak w skórce czarnej porzeczki również znajduje się duża ilość antocyjanów które odpowiadają za zabarwienie wina.

Winiarnia zamojska chwali się bardzo dobrymi opiniami wśród miłośników win owocowych. Takie wina sprawdzą się również na prezent dla osób które poszukują Polskich smaków. Warto poczęstować osoby, które przyjeżdżają do nas z zagranicy by poznać naszą kulturę i dziedzictwo.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.