rating 8/10

Mało rozumiana i nadal słabo poznana kategoria. Ale czy słusznie? Zdecydowanie nie, ponieważ wybitne słodkie wina to jednocześnie czołówka win w ogólnym światowym zestawieniu - i to tych najbardziej pożądanych. Wina słodkie mają wielu zwolenników. Sprawdź dlaczego i czym kierować się przy wyborze. 

Wina słodkie to jedna z najmniejszych kategorii światowego rynku. Często traktowana z lekką pobłażliwością przez koneserów, mimo iż wina słodkie mają wielu zwolenników wśród osób, których nie do końca przekonują cierpkie, taniczne wina wytrawne. 

Czym kierować się przy wyborze wina słodkiego?

Najlepiej kiedy wino słodkie ma w sobie naturalną słodycz. Wówczas nie ma sobie równych pod względem smaku i aromatów. Metod wytwarzania win słodkich jest kilka jak również szczepów używanych do ich produkcji. Ważne, aby wino nie było sztucznie dosładzane. Dodawanie cukru do wytworzenia wina słodkiego jest zabronione w przypadku win jakościowych. Możemy wybierać od lekkich, owocowych francuskich muscatów o delikatnym miękkim smaku, po pełne i gęste wina z Austrii i ciemne portugalskie porto. Słodkie wina hiszpańskie to przede wszystkim sherry, malagi, madery. Mocno owocowy aromat charakteryzuje włoską marsalę. Węgry to słodkie tokaje.

Jak wybrać odpowiednią butelkę?

Najlepiej jeżeli jest to wino znane, powszechnie rozpoznawalne i najważniejsze nie może być sztucznie dosładzane. Możemy wybierać pośród hiszpańskich Sherry, francuskich Sauternes, portugalskich Porto czy wspaniałych węgierskich Tokaji jak również win z zamrożonych gron, czyli słynnych austriackich Eiswein. Wina słodkie, szczególnie te wzmacniane z większą zawartością alkoholu to doskonały pomysł na prezent, takie wino obdarowany może odłożyć do swojej domowej piwniczki na lata.

Za co kochamy wina słodkie?

Wina słodkie wyróżnia wysoka zawartość cukru resztkowego oraz wysoka kwasowość, takie połączenie gwarantuje niepowtarzalne wrażenia smakowe. Są doskonałą propozycją dla osób lubiących wina łagodne, kremowe, aromatyczne o bogatym wachlarzu smakowym. Najczęściej pijamy wina słodkie po posiłku, często stanowią towarzysza do deserów, ciast, lodów. Dla czystej przyjemności pijemy je solo gdyż stanowią deser sam w sobie. Kochamy je za piękny owocowy aromat, nuty karmelu, miodu, orzechów i czekolady. Stanowią rarytas stworzony do smakowania i powolnego delektowania się ich smakiem.

Smak win słodkich

Najprościej ujmując winem słodkim określamy wino, które ma słodki smak. O jednym nie możemy zapomnieć, dobre słodkie wino zawiera dużo cukru (powyżej 50 g/l), ale jednocześnie dużo rześkiej kwasowości, która zrównoważy owocową słodycz i nie będzie przytłaczać. Smak wina zależy od jego gatunku, procesu produkcji, użytych gron i wielu innych czynników. Możemy wyczuć w nich aromat i smak dojrzałych owoców wiśni, czereśni, maliny, suszonych owoców, czekolady, karmelu i miodu. Często spotykane są również nuty orzechowe, aromat kandyzowanych owoców, konfitury, kakao.

Parowanie z potrawami

Naturalnym towarzyszem słodkiego wina są oczywiście desery, ważne, żeby wino było przynajmniej tak samo słodkie lub słodsze od serwowanego deseru. Mogą to być również wina wzmacniane, które idealnie połączą się z intensywnie aromatyzowanymi deserami. Natomiast na tym lista propozycji się nie kończy. Wina słodkie pasują również do dań kuchni azjatyckiej, gdyż słodkość wina niweluje ostrość dania oraz do przystawek w postaci deski serów pleśniowych o ostrych smakach. Wina słodkie sprawdzą się również z lubianymi i popularnymi pasztetami. Z połączeń z potrawą wytrawną najbardziej znana jest francuska para sauternes i foie gras. Wina słodkie zarówno białe jak i czerwone będą idealnym zakończeniem posiłku i mogą stanowić deser sam w sobie.

Ciekawostki

  • Jedną z metod powstawania win słodkich jest botrytyzacja, czyli wytwarzanie wina z gron pokrytych pleśnią. Pleśń z łacińskiego Botrytis Cinerea, zwana pleśnią szlachetną lub czerwoną pokrywa grona częściowo lub w całości. Pozbawia ona winogrona wody, ale nie niszcząc ich smaku, a nawet wzbogacając o niespotykane nuty syropu klonowego i wiciokrzewu, szczególnie pożądane w węgierskich tokajach i francuskich sauternesach.
  • Wina z Sauternes mają świetny potencjał dojrzewania. Najlepsze roczniki mogą leżakować nawet 100 lat!