rating 8/10

Polska jako winny gracz od ponad trzydziestu lat dumnie kroczy naprzód i zdobywa coraz większą renomę jako producent wina, a jego smak doceniają najwięksi krytycy. W dodatku nasze winnice zdobywają coraz większe uznanie na świecie, o czym nie sposób nie wspomnieć. Mamy zatem ogromny powód do dumy

Historia polskim winem pisana

Historia wina w Polsce sięga wieków wstecz. Winnice były bowiem uprawiane już w średniowieczu, a wino stanowiło istotną część kultury i życia społecznego. Niestety, rozwój produkcji wina został zahamowany w czasach komunizmu, ale od lat 90’tych XX wieku, nastąpiła znaczna poprawa. Obecnie Polska produkuje wina, które zdobywają liczne nagrody na międzynarodowych konkursach.

Najlepsze wina oceniane są przy użyciu różnych skal i systemów punktowych. Nie istnieje jedna powszechnie akceptowana skala oceny win. Stosuje się bowiem skalę i jej parametry zgodnie z ideą, jaka przyświeca jej twórcom, tj. punkty, gwiazdki, medale czy wyróżnienia.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji najlepszych polskich win wyróżnionych w tegorocznych konkursach winiarskich:

  1. Winnica Jadwiga – Cabernet Cortis Blanc de Noirs 2022 / cabernet cortis

To białe, wytrawne i niezwykle rzadkie wydanie. Powstałe z czerwonej odmiany cabernet cortis, ale winifikowane na biało. Zachwyca subtelnym aromatem dojrzałych jabłek, gruszek i miodu z domieszką pieprzu. Mamy tu najpiękniejszą czerwień, która na salony wkracza cała na biało.

  1. Winnica Gronowscy – Lukus 2022 / Solaris

„Lukus” oznacza „ciemny gaj”, który porastał znajdującą się obecnie w jego dawnym miejscu winnicę. W kieliszku odnajdziemy aromaty dojrzałej gruszki, melona oraz rześkość skórki cytryny. To wino białe, półwytrawne, pełne słońca, którego na Roztoczu nie brakuje. A w końcu tam gdzie słońce, tam i uśmiech!

  1. Mickiewicz – Johanis 2022 / johanniter

Idealny towarzysz na letnie przygody. Oddaje to co w nim najlepsze, mianowicie soczyste zielone jabłka, cytrusy, polne zioła oraz harmonię między kwasowością a słodyczą. Któż nie lubi letnich przygód? :)

  1. Winnica Gronowscy – Lukus Muscaris 2022/ muscaris

Miłośnicy białej porzeczki, agrestu, cytrusów i słodkich jabłek odnajdą w nim radość i orzeźwienie. Zaproś znajomych i wspólnie przywołajcie wspomnienie ostatniego lata. To takie proste.

  1. Winnica Turnau – Rose 2022 / rondo, regent, pinot noir

Rose, które pachnie i smakuje doskonale. Truskawka, malina, dojrzała wiśnia zamknięte w szkle. Grapefruitowe usta czynią je orzeźwiającym i soczystym.

Wziąć łyk Rose to jak założyć na nos różowe okulary – wszystko jest piękniejsze.

  1. Winnica Turnau - Szlachetny Zbiór 2022 / Solaris

„Szlachetny zbiór” to esencja o dużej koncentracji cukru resztkowego z idealnie zbalansowaną kwasowością. W nosie odnajdziemy miód akacjowy, słodką gruszkę, nutę mandarynki oraz syrop z brzoskwiń. Wciąż zachwyca wiernych fanów łakoci jak i zmiękcza serca wytrawnych graczy.

Polska nie jest regionem z tak bogatym zapleczem winiarskim jak choćby Francja czy Włochy, ale z każdym rokiem obserwujemy coraz silniejszy trend na rodzime produkcje a producenci polskich win zdobywają coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Odkrywając polskie wina, możemy cieszyć się bogactwem smaków i aromatów, które są wyjątkowe dla tego regionu. Rodzime winnice mają nam wiele do zaoferowania a ich wina z pewnością godne są eksploracji dla ich miłośników. Przy okazji nie zapominajmy jak ważne jest wspieranie naszych lokalnych producentów. Odkrywajmy to co polskie, jakże tożsame z glebą, na której ‘wyrosło’. Jest to niekończąca się historia tworzona z pasji, potrzeby serca i ogromu pracy ludzkich rąk. Po prostu bądźmy jej częścią.