Stary, a Nowy Świat - różnice
Wiedza o winie
14.11.2023

Stary, a Nowy Świat - różnice

Autor posta Agnieszka Bańska
Agnieszka Bańska

10/10

Wino nie tylko zachwyca podniebienia, ale także niesie ze sobą kulturę, tradycję, historię i dziedzictwo regionów, w których jest produkowane. Jednym z kluczowych podziałów w świecie wina jest ten między winami z Nowego Świata, a winami ze Starego Świata. Co właściwie odróżnia te dwie kategorie i jakie są ich główne cechy? Zapraszam do bliższego przyjrzenia się tematowi.

Podstawowa różnica – Stary, a Nowy Świat

Odpowiedź jest prosta – Stary Świat to najzwyczajniej w świecie Europa a Nowy Świat to reszta globu.

Europa nigdy nie miała wyłączności na produkcję wina dlatego przywiezienie przez kolonistów sadzonek winorośli właściwej, tzw. Vitis vinifera na nowe kontynenty zaowocowało postawieniem grubej kreski pomiędzy Starym i Nowym Światem. Stała się ona istotną granicą dzielącą te dwa winne światy.

Wina ze Starego Świata, czyli wina europejskie

Ich korzenie sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Do klasycznych krajów winiarskich, które słyną z długiej historii produkcji wina należą m.in.: Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Austria, Niemcy, Grecja, Liban, Izrael, Chorwacja, Gruzja, Rumunia czy Węgry.

Winiarze stawiają tu przede wszystkim na aspekty takie jak:

Tradycja i historia: Regiony winiarskie ze Starego Świata mają długą historię produkcji wina, często opatrzoną niepowodzeniami, w wyniku których odkrywano idealne odmiany i sposoby prowadzenia winorośli. Ta historia sięga tysięcy lat wstecz. Tradycja i dziedzictwo są więc tutaj kluczowymi elementami produkcji wina.

Terroir: Koncepcja terroir, czyli oddziaływania miejsca, w którym rosną winogrona, na smak wina, jest szczególnie istotna w winach ze Starego Świata. Gleba, klimat i lokalne warunki wpływają na charakter wina.

Zasady regulujące produkcję: W Europie istnieją rygorystyczne zasady regulujące produkcję wina, takie jak apelacje kontrolowane, które chronią tradycję i jakość win. Narzucają konkretne metody zbioru winogron, metody produkcji wina czy też minimalną zawartość alkoholu i dotyczą konkretnych regionów.

Etykiety z nazwami regionów: Czytelność europejskich etykiet również wynika z tradycji i przywiązania do terroir. Przykładami są choćby hiszpańska Rioja, francuskie Bordeaux czy włoskie Chianti.

Wina z Nowego Świata – świat poza Europą

Wina, które są produkowane poza tradycyjnymi regionami winiarskimi Europy. Główne obszary produkcji win Nowego Świata to kraje takie jak Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone (szczególnie Kalifornia), Chile, Argentyna czy Republika Południowej Afryki. Charakteryzuje je m.in.:

Nowoczesna technologia: Winiarze często korzystają z najnowszych technologii w produkcji wina, od precyzyjnych technik zbioru winogron po zaawansowane metody fermentacji. Dzięki nim kontrola nad ostatecznym stylem wina jest bardziej kontrolowana. Technologia jest zatem kluczowym elementem ich podejścia.

Eksperymenty produkcyjne:  Otwartość producentów i swoboda w eksperymentach z różnymi odmianami winogron, metodami produkcji i modernizacją technologii prowadzi do powstania unikalnych smaków i aromatów.

Etykiety z nazwami odmian: Wina etykietowane są najczęściej nazwami głównej odmiany winogron, z której są wytwarzane (np. Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, itp.) co ułatwia konsumentom wybór.

Świat wina na wyciągnięcie ręki

Różnica między winami ze Starego Świata a winami z Nowego Świata jest wyraźna. Uogólniając wina ze Starego Świata są lżejsze, o niższym poziomie alkoholu oraz wyższej kwasowości. Zdecydowanie są bardziej eleganckie i subtelne.

Wina z Nowego Świata z kolei są mocniej zbudowane, bardziej pełne, wręcz soczyste. Mają także wyższy poziom alkoholu, niższą kwasowość i są bardziej owocowe.

Ostatecznie wybór między nimi zależy od naszych indywidualnych preferencji. Polecamy jednak by niezależnie od wszelkich podziałów odkrywać różnorodność i bogactwo świata wina bo każde z nich ma nam wiele do zaoferowania a przede wszystkim poszerza horyzonty.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.