Włochy: Poggio Antico

Włochy: Poggio Antico

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Poggio Antico jest wyjątkową kompozycją, którą tworzą ludzie ich miłość i pasja do tworzenia włoskich win oraz niepowtarzalna sceneria i kultura Toskanii. Jej owocem są wina Brunello, Altero, Madre i Rosso di Montalcino, które odzwierciedlają zaangażowanie, troskę i poświecenie winiarzy Poggio Antico.

Posiadłość Poggio Antico znajduje się w małym toskańskim miasteczku o nazwie Montalcino, położonym około 50 km na południe od Sieny. Pierwsze wzmianki o posiadłości pochodzą z początku XIX wieku. Wówczas na terenie posiadłości znajdowały się lasy, łąki i trzy kamienne domy. Rozwój posiadłości Poggio Antico nastąpił dopiero w późnych latach siedemdziesiątych XX w., gdy zainstalowano elektryczność. Wówczas założono pierwsze winnice oraz zaprojektowano winiarnię.

Poggio Antico - historia

W 1984 roku posiadłość kupili Giancarlo i Nuccia Gloder, małżeństwo z Mediolanu, zostali oczarowani winami Montalcino oraz bajkową lokalizacją Poggio Antico. Od 1987 roku posiadłością Poggio Antico zarządza ich najmłodsza córka Paola wraz z jej mężem Alberto Montefiori (pierwsza i druga fotografia od góry). W zespole Poggio Antico kluczową role odgrywa również Claudio Ferretti (trzecia fotografia), który nadzoruje prace w winnicach i w winiarni.

Winnica Poggio Antico

W skład posiadłości wchodzi 200 hektarów pięknych lasów , pól, sadów oliwkowych i winnic. Poggio Antico położone jest około 440 m.n.p.m., jest to jeden z najwyżej położonych producentów Brunello.  Stałe wiatry charakterystyczne dla tych wysokości niwelują poranne i wieczorne mgły, osuszają grona po każdym deszczu, tym samym chronią je przed pleśnią oraz eliminują potrzebę stosowania chemicznych środków. Tak dogodne usytuowanie oraz nasłonecznienie południowo, zachodnich winnic  zapewnia optymalne warunki dojrzewania winogron, szczególnie podczas kluczowego okresu dojrzewania, gdy owoce stopniowo osiągają idealną równowagę słodyczy i kwasowości. 

Supertoskany

Wapienna i skalista gleba zapewnia doskonały drenaż, co sprzyja dojrzewaniu wysokiej jakości gron, niezbędnych do tworzenia win o ciężkiej budowie takich jak Brunello. Niepowtarzalna kombinacja wysokości, usytuowania i jakości gleby nadaje winom Poggio Antico ich wyjątkowy charakter i klasę. Powierzchnia 30 hektarów winnic została obsadzona szczepem Sangiovese (zwanym również „Brunello”, ponieważ pochodzi z obszaru Montalcino). Dodatkowo 2,5 hektara winnic zajmuje szczep Cabernet Sauvignon. Posadzono go w 1997 roku w celu stworzenia mieszaniny rodzimych i światowych odmian. Tworząc kompozycje szczepów Cabernet Sauvignon i Sangiovese, powstały wina pożądane i cenione na całym świecie nazywane „Supertoskanami”. „Supertoskany” to wina wytwarzane z Sangiovese oraz z odmian pochodzących z Bordeaux, lub będące zestawami jednych i drugich, nie raz już zostały wybrane najlepszymi winami świata lub najlepszymi winami świata w swojej kategorii. Pionierem wśród „Supertoskanów” Poiggio Antico był rocznik 2001 wina Sangiovese - Poggio Antico Madre Toscana I.G.T.

Szczep Sangiovese

Główny szczep producenta - Sangiovese charakteryzuje wysoka zawartość substancji ekstraktywnych w skórce, wpływa na to gleba oraz korzystny mikroklimat. W winnicach Poggio Antico krzewy winne w czasie rocznego cyklu dojrzewania przechodzą przez dokładny, trzystopniowy proces przycinania. Pierwsza selekcja ma miejsce na wiosnę, gdy owoce zaczynają rozkwitać. Gałązki są przycinane by wzmocnić te owoce, które pozostawiono do dojrzewania. Kolejna selekcja zwana zielonymi zbiorami ma miejsce w lipcu, polega na wcześniejszej redukcji owoców na krzewach, co – mimo zaniżenia ilości powstałego wina – znakomicie przekłada się na późniejszą jakość i dojrzewanie owoców. Ostatni etap odbywa się na 10 dni przed właściwym winobraniem. Każdy krzew jest dokładnie sprawdzany przez wyszkolony zespół pracowników, którzy pozostawiają jedynie najdorodniejsze okazy, by przez ostatnie dni cieszyły się słońcem i gromadziły wartości odżywcze. Dzięki procesowi przycinania i selekcji uzyskuje się wyłącznie grona spełniające najwyższe standardy jakości. Przy transporcie winogron do winiarni, używa się specjalnych plastikowych skrzynek, które zapobiegają uszkodzeniu owoców. Następnie na specjalnych stołach następuje ręczne sortowanie zebranych winogron. Tylko nieskazitelne, dojrzałe, soczyste i jędrne owoce trafiają do zbiorników, gdzie następuje proces fermentacji.   

Korki z Sardynii

Do zamykania butelek Poggio Antico używa jedynie naturalnych, najlepszych na rynku korków, pochodzących z Sardynii, dzięki czemu wina mogą bezpiecznie dojrzewać i rozwijać się przez długi czas. W 2002 roku zakończono rozbudowę i modernizację winiarni. Powstały dodatkowe pomieszczenia do produkcji, przechowywania i starzenia win, wyposażone w najnowocześniejsze technologie winiarskie.

Najwyższa jakość win

Od samego początku procesu powstawania wina  Poggio Antico stawia się na najwyższą jakość i skrupulatność, zarówno jeśli chodzi o wykorzystywane narzędzia, dobór zaangażowanych pracowników jak i zwracanie uwagi na każdy szczegóły. Pasja do natury, ciężka ręczna praca w winnicach, nowoczesna technologia w winiarni oraz dużo cierpliwości tworzą wyjątkowe wina tj. Brunello di Montalcino D.O.C.G.,  Altero - Brunello di Montalcino D.O.C.G., Brunello di Montalcino D.O.C.G. Riserva, Madre, I.G.T Toscana,  Rosso di Montalcino D.O.C.

Źródło: http://www.poggioantico.com


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.