Winne powiedzenia
Wiedza o winie
18.02.2011

Winne powiedzenia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

Temat wina zajmował ludzkie umysły od wieków. Przekazywane z pokolenia na pokolenie poglądy cytujemy współcześnie. Niektóre opinie o winie zaskakują, inne zachwycają celnością.

Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi powiedzeniami o najszlachetniejszym z trunków, pochodzącymi z różnych zakątków świata. Poniżej przedstawiamy powiedzenia pochodzące z Włoch, Hiszpanii i Chin, a także przysłowia żydowskie, niemieckie i rosyjskie. Naszym zdaniem oddają one istotę wina w wyjątkowo celny, choć niekiedy nietypowy sposób.

Przysłowia Niemców i Rosjan

Być może wielu z nas nie podejrzewałoby ani Niemców, ani Rosjan o to, że mogą być oni autorami ciekawych powiedzeń o winie. Można się jednak pomylić. Otóż to właśnie w Niemczech mawia się, że „wino jest mlekiem starych ludzi”. Słynący z upodobania do wyjątkowo mocnych alkoholi Rosjanie, zachęcając do picia najszlachetniejszego z trunków, powiadają: „Pij kielich wina po posiłku, a zaoszczędzisz rubla na doktorze”.

Żydowska mądrość

Stare żydowskie przysłowie, które cytujemy poniżej, odnosi się w bezpośredni sposób do poglądu, zgodnie z którym wino jest napojem towarzyskim. Mądrość zawarta została w następujących słowach: „Przy butelce wina odnajdziesz wielu przyjaciół”.

Chińczycy o winie

Chińczyków podejrzewalibyśmy raczej o autorstwo powiedzeń o innych napojach – np. o herbacie. Jednak właśnie w Chinach powiada się, że „wino jest odkrywcą sekretów”. Inne stare przysłowie pochodzące z tego kraju brzmi: „ Kto posiada wino i majątek, nigdy nie będzie samotny”.

Południowe powiedzenia

Narodami, które powszechnie kojarzymy z miłością do wina, są niewątpliwie Włosi i Hiszpanie. Zgodnie ze znanym włoskim przysłowiem „jedna beczka wina potrafi zdziałać więcej cudów niż kościół pełen świętych”. Hiszpanie powiadają, że „przyjaciele powinni być starzy – wina także”.
 
Artykuł pochodzi z serwisu internetowego: www.koneserzy.pl 


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?