rating 8/10

Gdyby mnie ktoś kiedyś zapytał o szczep crljenak kaštelanski, to w życiu bym nie powiedział co to jest i skąd pochodzi. Dzisiaj wiem, że to chorwacki tribidrag, że to również włoskie primitivo czy amerykański zinfandel.

Trzy takie same szczepy w różnych krajach? Niestety lub stety sprawcami zamieszania stali się amerykanie, którzy w latach 90 przeprowadzili badania genetyczne szczepów stwierdzając, że włoskie jak i amerykańskie pochodzenie jest z Chorwacji. Jakież było zdziwienie amerykańskich winiarzy, którzy myśleli, że zinfandel to ich rdzenny szczep. Obecnie w Polsce najbardziej popularnym szczepem stało się primitivo. Czy primitivo zepchnęło na drugi plan „amerykańską dumę”?

  • Wiesław: Norbercie bardzo ciekawy wywód ale muszę odpowiedzieć, tak zepchnęło i to dość mocno. Primitivo dostaniemy praktycznie rzecz biorąc w każdym sklepie. Podejrzewam, że 60% zapytanych ludzi, czy piło primitivo odpowie, że tak. Nie wiem jak ma się to z zinfandelem.
  • Norbert: Wiesiu, może i masz rację ale wydaje mi się, że nie możemy patrzeć na pryzmat szczepu ze względu na popularność i ilość sprzedanych butelek. Patrząc ile na rynku jest różnych jakościowo propozycji oferta jest przeogromna.
  • Wiesław: Może i masz rację, że na rynku mamy mnogość przeróżnych win, ale mi nic nie zastąpi dobrze zbudowanego primitivo. Z dużym bukietem owoców, jeżyn, śliwki, konfitury śliwkowej. Niech to primitivo będzie jeszcze przechowywane w beczce dębowej , niech z niego wyjdą nuty kakao, kawy i przypraw. Będę w 99% usatysfakcjonowany, no może jeszcze kawałek dobrego chorizzo i będzie to moje 100%. Otworzyłem duuuużo primitivo, ale jednym z nielicznych win było Corterosso. Polecam Ci je serdecznie do wypicia.
  • Norbert: Drogi Wiesławie, nie twierdzę, że może i złe ale otworzyłbym je we współbrat z amerykańskim zinfandelem. Chciałbym zobaczyć czy rzeczywiście ten sam szczep może się tak mocno się różnić skoro to dwaj bracia. Nie można porównywać jednak dobrego primitivo z codziennym zinfandelem. Żeby sprostać Twojemu bratu otworzyłbym butelkę 3 Finger Jack Old Vine. Wino posiadające podobne akcenty, nuty aromatyczne i smakowe. Dorzucę od siebie jeszcze 100 letnie krzewy, na których rośnie ten amerykański szczep.
  • Wiesław: To co Norbercie otwieramy i porównujemy?
  • Norbert: Wiesiu z Tobą zawsze i wszędzie, idę w takim razie po kieliszki i kawałek prosciutto.