rating 8/10

Mnogość i dostępność win musujących na naszym rynku jest przeogromna. Zaczynamy je coraz bardziej doceniać zamieniając dotychczasowo spożywane trunki. A w dzisiejszym artykule dyskutujemy nad winnym dylematem, czyli cava czy prosecco? Zapraszamy do lektury.

Lato sprzyja weekendowym wypadom za miasto, spotkań ze znajomymi czy długimi wieczorami spędzonymi w miejscowej restauracji we dwoje. Jest to czas, gdzie zamieniamy kieliszki do czerwonego wina na kieliszki do białego i do wina musującego. 

  • Wiesław: Powiedz mi drogi Norbercie jakie Ty wino musujące pijesz?
  • Norbert: Wiesiu, pije przeróżne wina, poczynając od szampanów, franciacorte podczas wyjątkowych okazji, kończąc na Cavie hiszpańskiej i Prosecco. Wszystko jest uzależnione od sytuacji w jakiej pije wino.
  • Wiesław: A które z tych dwóch ostatnich jest Twoim faworytem? Norbert: Wydaje mi się, że najbardziej smakuje mi Cava. Włoskie wino musujące Prosecco jest dla mnie zbyt delikatne. Mogę się go napić, ale nie wywołuje we mnie takich emocji smakowych jakie czuję w Cavie. Aromaty gruszki, cytryny, nuty drożdżowe i ta odświeżająco mineralność w ustach.
  • Wiesław: Co z tą delikatną nutą kwiatów w nosie, owocowych cukierków czy delikatnej galaretki, co z tymi słodkawymi bąbelkami w ustach? Czyżby Ci nie smakowały w Prosecco? Jeszcze dobrze schłodzone, toż to idealny partner na upalny wieczór.
  • Norbert: Drogi Wiesławie, może i masz rację, ale ja poszukuję jednak już mocnej i zdecydowanej wytrawności w butelce. Nie przekonałeś mnie nawet tymi owocowymi cukierkami. Może jestem egoistą, bo myślę tylko o swoich kubkach smakowych, ale zawsze mam dla swoich gości butelkę schłodzonego Prosecco. Wszak to jest numer jeden wśród spożywanych win musujących w Polsce. Może wolę Cavę, że jest produkowana tak samo jak szampan a kosztuje mniej.
  • Wiesław: Norbert, ale Prosecco jest tak wyjątkowym trunkiem, że pasuje do wypicia w akompaniamencie dobrej muzyki przy świecach jak i w towarzystwie znajomych podczas kulinarnej uczty.
  • Norbert: Wiesiu i takie jest właśnie Prosecco, czasami również tak robię jednak Cava ma w sobie charakter. Prosecco jest jak dobry włoski towarzysz do zabawy, miły, zwiewny i przyjemny. Cava jest już trunkiem, który ma charakter i temperament a w pewnym wieku nie idzie się już na skróty.