Tokaj, czyli węgierska stolica wina
Wiedza o winie
28.04.2020

Tokaj, czyli węgierska stolica wina

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

10/10

Z poniższego artykuło dowiesz się, co wpływa na niecodzienną jakość win z regionu Tokaj, czym charakteryzuje się szczep Tokaj, jakie sa rodzaje tego wina i z czym najlepiej podawać ten trunek. Zapraszamy do lektury.

Węgierskie winiarstwo było niegdyś absolutną europejską potęgą. Na przestrzeni dziejów kataklizmy w postaci ataku filoksery i wojen mocno nadszarpnęły kondycję tamtejszych winnic i ich wpływ na rynek międzynarodowy.

Tokaj, węgierska stolica wina

Węgierskie winiarstwo było niegdyś absolutną europejską potęgą.  Na przestrzeni dziejów kataklizmy w postaci ataku filoksery i wojen mocno nadszarpnęły kondycję tamtejszych winnic i ich wpływ na rynek międzynarodowy. Dziś jednak Węgry znów są w świetnej formie, a ich wina goszczą na światowych stołach wśród najznamienitszych etykiet. Spora w tym zasługa słynnego regionu Tokaj, z którego pochodzą wybitne wina słodkie, nazywane Aszu, od grona rażonego szlachetną pleśnią determinującego ostateczną jakość w butelce.

Co wpływa na niecodzienną jakość win z regionu Tokaj?

Naturalnie, terroir. Wulkaniczne podłoże z glinianą i lessową glebą w sąsiedztwie rzek Cisa i Bodrog w połączeniu z gorącym latem i mglistą, mokrą jesienią są kluczowe dla winnic Tokaju. Panująca wilgoć sprzyja rozwojowi szlachetnej pleśni, za którą odpowiedzialny jest grzyb, Botrytis cinerea. W wyniku jego działań uszkodzona zostaje skórka grona, a jagody zaczynają wysychać, jednak pozostając bogatymi w  wysoką koncentrację substancji aromatycznych i cukru z niewielką już ilością wody. Zebrane winogrona w takim stanie określa się jako aszu, a uzyskany z nich sok służy do produkcji wina Tokaji Aszu.

Szczepy Tokaju

Podstawowym szczepem uprawianym w Tokaju jest Furmint. Zajmuje on ponad połowę areału całościowych upraw regionu i stanowi trzon win Aszu. Drugi w kolejce, z udziałem około 30% w powierzchniach zajmowanych przez parcele winorośli, rośnie Harslevelu. Niewielką pozostałą część winnic w Tokaju porastają szczepy Zeta, Koverszolo, Kabar oraz Sargamuskotaly, znany również w innych częściach Europy jako Muscat Blanc.

Tokaji Aszu – gigant węgierskiego winiarstwa

Grono rażone pleśnią zbierane jest do koszy nazywanych „puttony”, a uzyskany z nich sok dodaje się do moszczu powstałego z tradycyjnych winogron. Jeszcze do niedawna, standardem była ilość dodanych „puttonyos” wyrażona liczbą na etykiecie wina, zawierającą się w przedziale od trzech do sześciu. Od 2013 roku jednak zmieniono regulacje apelacyjne dotyczące oficjalnych określeń i na nowych rocznikach znajdziemy dwa warianty informacyjne – tradycyjne wino Tokaji Aszu, które zawiera co najmniej 120 gram cukru resztkowego na litr, a także Aszu 6 puttonyos, z minimalnym poziomem 150 gram cukru.

Nie jest to jeszcze jednak szczyt esencji, jaką węgierscy winiarze uzyskują w swoich popisowych butelkach. Tokaji Eszencia swoją minimalną granicę cukru resztkowego ma ustawioną aż na 450 gram przypadających na litr płynu, a fermentacja samego wina potrafi trwać nawet kilka lat. Wydajność takiej produkcji ustawia wysoko poprzeczkę cenową, a esencjonalność samego wina przekłada się na spożywanie go w symbolicznych ilościach, często z udziałem stołowej łyżki.

Inne rodzaje Tokaju

A co z winami prostszymi, codziennymi? Tu z odpowiedzią Szamorodni, czyli wina do których zbierane grona nie podlegają selekcji. W wyniku tego w procesie winifikacji biorą udział zarówno owoce dotknięte Botrytisem, jak i te zdrowe. W tym miejscu klasyfikacja apelacyjna przewiduje jeszcze dwa oznaczenia:

  • edes – czyli wino słodkie z ponad 45 gramami cukru na litr,
  • a także szaraz, czyli wino wytrawne, zawierające mniej niż 9 gram cukru na litr płynu.

Tradycyjne, codzienne wina wytrawne powstają w Tokaju głównie z dwóch szczepów – Furmintu oraz Harslevelu. Niewielka pozostała ilość cukru resztkowego w tych butelkach doskonale równoważy się z naturalną kwasowością, charakterystyczną dla endemicznych szczepów regionu. Niekiedy również, winiarze używają beczek z lokalnego, węgierskiego dębu do nadania bardziej złożonej struktury swojemu produktowi.

Z jakim posiłkiem łączyć wino z Tokaju?

Dysponując butelką Aszu, do idealnej chwili brakować nam może między innymi długo dojrzewających serów pleśniowych, orzechów czy foie gras. Ze względu na znaczną zawartość cukru resztkowego w winie, rozsądnym wyjściem jest zachowanie umiaru w parowaniu z bardzo słodkimi deserami, które w tym wypadku mogą okazać się zbyt przytłaczające.

W przypadku win z mniejszą ilością cukru resztkowego, w tym mówimy o wytrawnych odsłonach Tokaju, doskonałym kierunkiem okazuje się być kuchnia azjatycka, pełna przypraw i aromatów, które z kieliszkiem węgierskiego specjału dogaduje się nadzwyczaj dobrze.

Tokaj – serce węgierskiego winiarstwa

Tokajscy winiarze dzięki swojej wytrwałości i oddaniu tradycji przywrócili regionowi dawny blask i chwałę. Dziś o winach Aszu mówimy jednym tchem wymawiając tę nazwę przy bordoskim Sauternes czy toskańskim Vin Santo. Cena wina z Tokaju pozostaje w doskonałej relacji z jakością, a przy jej ocenie musimy wziąć pod uwagę również mniejszą ilość soku otrzymywanego z owocu rażonego szlachetną pleśnią. Bezsprzecznie to jedna z ikon europejskiego i światowego winiarstwa, a doświadczenie smakowe jakie zapewnia czyni wino Tokaji punktem obowiązkowym do zaliczenia dla każdego entuzjasty wina.

Nasze propozycje ikonicznych win Tokaju znajdziecie tutaj. Zapraszamy!


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.