Wina na Wielkanocny stół
Porady
22.03.2016

Wina na Wielkanocny stół

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

W kuchni coraz bardziej gorąco, pieką się ciasta, pasztety, a w kolejce czekają następne dania. To dobry moment, by zastanowić się, jakie wino postawić na świątecznym stole.

Jeden rodzaj, zarówno do mazurka, jak i do schabu, może nie wystarczyć. Prezentujemy zatem kilka podpowiedzi win do wielkanocnych potraw.

Wino do świątecznego śniadania?

Czemu nie! Jeśli zależy Wam na delikatnym orzeźwieniu już od rana, które dodatkowo uroczyście podkreśli wagę świąt – postawcie na wino musujące. Szampan Jean De La Fontaine Champagne Brut spełni swoją rolę idealnie i będzie znakomitym aperitifem przed całodziennym ucztowaniem.

Zimne przekąski

Do zimnych przekąsek, takich jak pieczone mięsa, wędliny i pasztety idealnie pasują łagodne, czerwone wina o owocowym charakterze, na przykład włoskie Castellani Chianti DOCG, miękki, kalifornijski Gnarly Head Pinot Noir lub francuskie, ale równie delikatne Drouhin Beaujolais Villages AOC, które ze swoim bogatym bukietem owoców łatwo dopasuje się właściwie do każdej potrawy.

Dania na ciepło

Słynne, wielkanocne dania na ciepło, jak schab, czy pieczeń to zadanie dla win czerwonych. Trapiche Cabernet Sauvignon będzie uniwersalne i łatwo dopasuje się do otoczenia na stole, jak też wokół niego, ale dobrą propozycją są też hiszpańskie wina z regionu Rioja - Conde De Valdemar Crianza Rioja DOC, czy włoskie perełki Piemontu, jak Campo Verde Barolo. Pamiętajcie, by przy mięsnych obiadach zwracać uwagę na dodatki i sosy. Do ciemnego, pieczeniowego powinniśmy wybierać wina bardziej owocowe, jak Finca El Origen Malbec, z jasnymi zaś najlepiej skomponuje się delikatne, białe, takie jak Stimson Estates Cellars Chardonnay z USA. Jeśli zaś w tym roku szykujecie na Wielkanoc coś oryginalnego i zupełnie nietypowego, skorzystajcie z naszego narzędzia ułatwiającego dobór wina do potrawy.

Desery

Czas na deser, to pora na słodkie wina. Z pewnością pojawią się u Was mazurek lub babka wielkanocna, zadbajcie więc o towarzystwo dla nich. Warto sięgnąć po Oremus Tokaji Szamorodni. Wzbogaci deser o ciekawe aromaty moreli, cytrusów, orzechów i miodu. Zdecydowanie słodszym, ale równie dobrym pomysłem jest też likier jajeczny – Ovovit. Może być ciekawą alternatywą dla słodkiego wina.

Mamy nadzieję, że przedstawione wyżej propozycje pomogą w łączeniu wielkanocnych potraw z winem i wydobędą nowe smaki tradycyjnych potraw. Do świąt pozostało jeszcze kilka dni, można więc jeszcze spokojnie wybrać odpowiednie wina do zaplanowanego menu.

Życzy Wam smacznych wyborów!


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.