Aperitif

Aperitif

Aperitif to napój alkoholowy, serwowany przed posiłkiem, w celu pobudzenia apetytu. Aby pełnij swoją funkcję należy go podawać w niewielkiej ilości, by stał się wstępem do dalszego ucztowania. Aperitif nie powinien być zbyt mocny – inaczej zahamuje pracę żołądka. Nie powinien być także za słodki, ponieważ zastąpi deser i zakłóci kolejność serwowania dań. Polecamy zatem podawać napoje lekkie, od 18 do 35% alkoholu.

Bakalie

Bakalie

Każdy z nas potrzebuje odrobiny słodyczy w życiu. Myśląc o słodkościach z pewnością wspominamy rodzinne święta, zapach wypieków naszej mamy i wszechobecna radość. Jak wypieki to i bakalie. Kto z nas nie podbierał rodzynek podczas świątecznych przygotowań i pieczenia pysznego sernika? Wyśmienity deser może podbić idealnie dobrane słodkie wino, które będzie wybornie komponowało się z bakaliami.

Białe mięsa

Białe mięsa

Dobór odpowiedniego wina do potraw bywa nie lada wyzwaniem. Jak dobrać wino do białego mięsa? Na co powinniśmy zwracać uwagę? W łączeniu wina i potraw wciąż dominuje pogląd, zgodnie z którym najważniejszy jest kolor: zarówno wina jak i mięsa. I tak białe wino chcemy podawać do ryb i drobiu, czerwone zaś do mięs. W tym prostym równaniu nie ma, niestety miejsca choćby na warzywa, czy jakiekolwiek rozróżnienie pośród samych mięs, ryb czy jadalnego ptactwa. Czas już porzucić proste rozumowanie kolorystyczne, bardziej zaś skoncentrować się na filozofii smaku i ciężarze potraw

Czerwone mięsa

Czerwone mięsa

W przeważającej większości przypadków wino do czerwonego mięsa najlepiej wypada w tym samym kolorze – w czerwieni. Wynika to z bogatej struktury, aromatów oraz ilości tłuszczu, które potrzebują odpowiednio strukturalnego trunku z garbnikami, które udźwigną ciężar dania. Tym samym kierować się możemy zasadą, według której dobierzemy tym bogatsze i pełniejsze wino, im bogatsze i bardziej strukturalne będzie mięso, które mamy zamiar ułożyć na talerzu.

Desery

Desery

Tak jak i w przypadku mięs, tak również desery zależnie od swojej struktury, intensywności i współistniejących dodatków wymagają indywidualnego doboru wina. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, możemy przyjąć, że im ciemniejszy deser, tym ciemniejsze wino w towarzystwie może się sprawdzić. Taka zasada zdaje się działać, a przyglądając się poniższym parom, widać iż ma to swoje usprawiedliwienie w praktyce.

Dziczyzna

Dziczyzna

Sezon na dziczyznę kojarzyć się może z niezwykle aromatycznymi i esencjonalnymi daniami, pełnymi przypraw, sosów i soczystego mięsa. Taka kombinacja ponad wszelką wątpliwość prosi się o odpowiednie wino wzbogacające posiłek i wynoszące go na jeszcze wyższy poziom. Idealne wino do dziczyzny musi znaleźć odpowiedni balans pomiędzy składnikami znajdującymi się na talerzu, a kieliszkiem. Sama zasada parowania jednak pozostaje podobna, jak przy pozostałych rodzajach mięsa. Czego zatem szukamy?

Dzikie ptactwo

Dzikie ptactwo

Dzikie ptactwo, takie jak gęś czy kaczka wprost uwielbia wino. Z jednej strony delikatna struktura, z drugiej bogactwo aromatów i soczystego smaku. Taka charakterystyka sprawia, iż wybór idealnej butelki wina do dzikiego ptactwa jest niezwykle przyjemną i rozbudowaną przygodą, przy której możemy eksperymentować co raz z nowymi pomysłami. Generalizując jednak, jakie kierunki i smaki sprawdzą się najlepiej?

Kuchnie świata

Kuchnie świata

Potrawy z całego świata charakteryzują się niesamowitą różnorodnością doboru składników, smaków, kompozycji czy intensywności. Dobranie odpowiedniego wina, które swoim charakterem mogłoby nie tylko pasować, ale również wzbogacić smak potrawy to nie lada wyzwanie. Wino do kuchni azjatyckiej zazwyczaj będzie potrzebowało nieco innych walorów aniżeli wino do kuchni śródziemnomorskiej, a nawet w obrębie jednej kultury gastronomicznej, niuanse w daniach mogą spowodować, iż sięgniemy po zgoła inną butelkę.

Makarony

Makarony

Makarony uwielbiają wino. Zawdzięczają to chociażby kulturze włoskiej, dla której kieliszek lokalnego wina z klasyczną pastą to połączenie bardzo naturalne. Jednocześnie są to dania zróżnicowane, o różnej intensywności smakowej składników i różnych spoiwach w postaci sosów. Idealne połączenie wymaga zwrócenia uwagi na wszystkie te elementy i w oparciu o nie podjęcia decyzji o wybranej butelce. Jakie zatem będzie idealne wino do makaronu?

Owoce morza

Owoce morza

Wino do owoców morza potrafi nadać daniu dodatkowy wymiar, podkreślając jego największe zalety i esencję smaku. By jednak uniknąć rozczarowań, należy pamiętać o kilku podstawowych aspektach parowania wina z posiłkiem, które pomogą wybrać odpowiednią butelkę i stworzyć połączenie idealne. Jakie zatem wino będzie idealne do owoców morza?

Pasztety

Pasztety

Pasztety są nieodłączną częścią kultury gastronomicznej. Mięso z indyka, kurczaka, kaczki czy królika to tylko niektóre z najsłynniejszych składowych pasztetów, które swoim uznaniem cieszą się zarówno w naszym kraju, jak i Europie. Jednym z prekursorów tych wyrobów są również Francuzi, których tzw. pate są słynne na całym świecie. Faktem jest również, że pasztety uwielbiają wino. Odpowiednio dobrana butelka potrafi idealnie uzupełnić bogactwo smaku i podkreślić delikatną strukturę dania. Jakie zatem powinno być wino pasujące do pasztetu?

Pizza

Pizza

Pizza i wino to para dla siebie przeznaczona. Po degustacji kilku ciekawszych połączeń, ciężko wyobrazić sobie kawałek słynnej pizzy bez kieliszka w dłoni. Można by wręcz rzec, że wino pasuje do pizzy niczym cygaro do wykwintnego destylatu. Idealne połączenia jednak nie opierają się na losowości. Pizza oferuje wiele kombinacji w kwestii sosów, dodatków i dominujących smaków. Każda wariacja potrzebuje innego wina, by to pomogło daniu stać się kompletnym. Jak zatem wybrać wino do pizzy? Przyjrzyjmy się jej najpopularniejszym rodzajom i naszym propozycjom parowania.

Przekąski i przystawki

Przekąski i przystawki

Wino do przekąsek to temat rzeka, który może nas pochłonąć bez reszty podczas wybierania przystawek i odpowiedniego partnera do kieliszka. W sukurs dylematom dotyczącym odpowiedniego parowania przychodzi kilka prostych zasad, którymi możemy kierować się szukając idealnego wina do naszego ulubionego jedzenia. Od czego zatem warto zacząć?

Ryby

Ryby

Wino do ryby to doskonałe uzupełnienie posiłku, a wybór idealnej butelki uzależniony jest od struktury mięsa ryby oraz dodatków, takich jak sosy. Do większości ryb idealnym uzupełnieniem jest wino białe, choć delikatne czerwone wino do ryby również potrafi spełnić swoje zadanie.

Sałatki

Sałatki

W dobie popularności zbilansowanej diety coraz chętniej spożywamy sałatki – czy to w formie dania głównego, czy też dodatku do innego bohatera talerza. Nie warto jednak nie docenić ilości smaku płynącej z sałatki zbudowanej na różnorodnych warzywach, orzechach, nabiale, mięsie czy finalnie dressingu. Ten ostatni element spina danie w całość i nadaje ostatecznego wyrazu, dlatego jest to jeden z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając idealne wino do sałatki.

Sery

Sery

Deska serów i wino – trudno o drugie tak doskonałe i naturalne połączenie smakowe. A ponieważ wariantów serowych jest multum – od serów miękkich, przez półtwarde, twarde, pleśniowe, kozie, owcze – i tak wymieniać można by było jeszcze przez jakiś czas, tak też słusznie łatwo się domyśleć, iż parowanie z winem to również złożona, acz satysfakcjonująca zabawa. Przyjrzyjmy się zatem jakie wino do sera sprawdzi się idealnie w konkretnych sytuacjach.

Sushi

Sushi

Sushi i Sahimi to Japońska narodowa potrawa, chyba każdy ją zna i nie trzeba jej przedstawiać. Składa się ona z gotowanego ryżu z octem winnym oraz różnymi dodatkami zazwyczaj są to ryby, owoce morza, wodorosty nori, kawałki marynowanych warzyw i wiele innych. Ze względu na swoją różnorodność można by było do każdego kawałka sushi dobrać inne wino.

Warzywa

Warzywa

Zazwyczaj podczas parowania wina z posiłkiem skupiamy się na rodzaju mięsa lub ryby odgrywających głównego bohatera dania. Wegetariańskie potrawy jednak potrafią być równie ciekawym wyzwaniem podczas poszukiwań idealnej butelki wina, która będzie idealnym uzupełnieniem i dodatkowym akcentem. Przyjrzyjmy się zatem popularnym kierunkom kuchni wegetariańskiej skupionej w około warzyw i poszukajmy idealnego wina!

Wędliny

Wędliny

Deski pełne przekąsek to jeden z podstawowych i najczęściej spotykanych rodzajów posiłku podczas spędzenia czasu z przyjaciółmi i winem. Bardzo ważną rolę w tym wypadku pełnią wędliny, które zależnie od charakterystyki – w tym struktury mięsa, użytych przypraw i ich intensywności, mogą wymagać innej butelki na tę okazję. Warto postarać się zatem o połączenia, które wyniosą smakowe walory posiłku na zupełnie nowy, wyższy poziom. Jak zatem parować wino do wędlin?

Z grilla

Z grilla

Sezon grillowy to czas spotkań na powietrzu z doskonałymi, skwierczącymi wolno na grillu potrawami i kieliszkiem doskonałego wina. Dobrane wino do grilla zależne jest jednak od kilku aspektów, a w głównej mierze od bohatera posiłku – wybranego mięsa i dodatków. Przy czerwonych i tłustszych mięsach warto pokusić się o lepiej zbudowane czerwone wino. Przy delikatniejszych mięsach po lżejsze czerwone, a przy rybach i grillowanych warzywach – po białe.