Trentino-Alto Adige
Wiedza o winie
29.11.2013

Trentino-Alto Adige

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Ponad 90% win powstających w Trentino-Alto Adige, to wina klasy DOC, co jest swoistym ewenementem w skali całego kraju. W większości są to wina odmianowe, niezależnie od koloru.

Jednak coraz częściej obydwa regiony decydują się na samodzielną reprezentację, co jest bezpośrednio związane z uzyskaną już renomą, ale też odmiennością win, szczególnie czerwonych. Trentino to przede wszystkim Teroldego Rotaliano, które potrafi dać smakowite wina do codziennej konsumpcji, ale także wyjątkowej jakości wina potrafiące zachwycać wigorem i zadziornością. Alto Adige słynie za to z szerokiej kolekcji odmian białych, które odnajdziemy także w Trentino. Najważniejszą, choć nie najliczniej reprezentowaną odmianą białą jest Traminer, który właśnie tu ma swoją ojczyznę. Nie wolno jednak pominąć całej kolekcji win z odmian Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Bianco i Grigio, ale zwłaszcza czerwonych win Pinot Noir, chyba najlepszych po za Burgundią.


Powiązane artykuły

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?