Szampania
Wiedza o winie
02.12.2013

Szampania

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Najbardziej wysunięte na północ winnice Francji i Europy, dające wina najwyższej jakości. Któż by się spodziewał, że wiotkie i kwasowe lokalne wina będą w stanie zaoferować światu tak skomplikowany a zarazem radosny napój, jakim jest szampan.

Nazwa była pierwszą w historii świata win marką chronioną prawnie. Lokalne winnice, wśród których wiele posiada status „Grand Cru”, obsadzone są przede wszystkim trzema szczepami dzielonymi razem z Burgundią. Chardonnay daje tutejszym winom kręgosłup, Pinot Noir i Pinot Meunier – ciało i owocowa nutę. Najlepsze szampany potrafią być zestawione nawet ze 120 różnych win bazowych, by po drugiej fermentacji przeprowadzonej wewnątrz butelki, latami dojrzewać z osadem w piwnicach domów szampańskich rozsianych wokół Reims i Epernay. Gdy już są gotowe, potrafią zawrócić w głowie- bądź milionami żywych bąbelków, bądź czasami ceną… Ale czy jest lepsze antidotum na „całe zło”?


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.