Szampania
Wiedza o winie
02.12.2013

Szampania

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Najbardziej wysunięte na północ winnice Francji i Europy, dające wina najwyższej jakości. Któż by się spodziewał, że wiotkie i kwasowe lokalne wina będą w stanie zaoferować światu tak skomplikowany a zarazem radosny napój, jakim jest szampan.

Nazwa była pierwszą w historii świata win marką chronioną prawnie. Lokalne winnice, wśród których wiele posiada status „Grand Cru”, obsadzone są przede wszystkim trzema szczepami dzielonymi razem z Burgundią. Chardonnay daje tutejszym winom kręgosłup, Pinot Noir i Pinot Meunier – ciało i owocowa nutę. Najlepsze szampany potrafią być zestawione nawet ze 120 różnych win bazowych, by po drugiej fermentacji przeprowadzonej wewnątrz butelki, latami dojrzewać z osadem w piwnicach domów szampańskich rozsianych wokół Reims i Epernay. Gdy już są gotowe, potrafią zawrócić w głowie- bądź milionami żywych bąbelków, bądź czasami ceną… Ale czy jest lepsze antidotum na „całe zło”?


Powiązane artykuły

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?