Hawkes Bay
Wiedza o winie
21.11.2013

Hawkes Bay

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Położony na Wyspie Północnej, drugi według rozmiaru upraw, region winiarski Nowej Zelandii, obecny na mapie od ponad 100 lat! Stuprocentowa stolica nowozelandzkiego Chardonnay, którego lokalni producenci poczynili w ostatnich latach niebagatelne postępy w jakości i charakterze win.

Nie pozostało to bez echa i ekstraktywne, delikatnie pachnące owocami i pozbawione nadmiernego traktowania dębowymi beczkami wina, cieszą się niesłabnącym rozkwitem popularności na całym świecie. Cieplejszy niż na Wyspie Południowej klimat pozwala na szeroki wachlarz uprawianych odmian. Oczywiście ważną rolę odgrywa tu kuzyn Chardonnay - Pinot Noir, a także Sauvignon Blanc – największy sukces winiarstwa całego kraju. Bez problemu znajdziemy jednak wina Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?