rating 8/10

Vinho Verde od lat jest jednym z najchętniej kupowanych przez Polaków win. Wino verde z języka portugalskiego oznacza dokładnie „zielone” – i takie jest, świeże, orzeźwiające, perliste, kusi smakami cytrusowych i tropikalnych owoców. Dlatego właśnie Polacy bardzo chętnie kupują vinho verde wtedy, kiedy robi się cieplej i mają ochotę na lekkie i orzeźwiające wino.

Skąd pochodzi i jak produkuje się vinho verde?

Mianem vinho verde określa się wino pochodzące z Portugalii z regionu Minho. Poprawna wymowa to „winju werd”, ale nie przejmuj się – w Polsce mało kto używa tej formy, vinho verde jest prostsze do wymówienia. Winogrona do produkcji wina verde są zbierane wtedy, kiedy nie są jeszcze do końca dojrzałe, kiedy właśnie są nieco zielone – wszystko po to, by wino typu verde zachowało swoją świeżość i orzeźwiającą kwasowość. W znacznej większości vinho verde jest winem białym, jednak można spotkać również wino verde w kolorze różowym lub czerwonym. Powstaje głównie ze szczepów winogron takich jak Alvarinho, Trajadura czy Loureiro.

Jakie jest i jak smakuje vinho verde?

Vinho verde urzeka swoim zielonkawym kolorem i cytrusowymi aromatami. Apetycznie wyglądająca butelka wina JMF Twin Wines Vinho Verde to doskonały przykład klasycznego wina verde pełnego nut melona, limonek, kiwi i zielonych jabłek. Verde to wino, które Polacy pokochali za jego świeżość, orzeźwiającą kwasowość, delikatne musowanie i za jego naturalną słodycz. No i oczywiście Polacy pokochali je również za jego niewygórowaną cenę. Proste i bardzo tanie wino verde można bardzo łatwo znaleźć w takich sieciach jak Lidl czy Biedronka, jednak jeśli szukasz vinho verde oferującego ciekawszy i głębszy smak, w poważniejszym stylu, to na pewno zainteresuje Cię Torre de Lapela Vinho Verde zbudowane głównie na Alvarinho, bardziej mineralne i złożone niż jego koledzy z dyskontów, które konsumenci pokochali za jego chrupkość, nuty agrestu, ananasa i dojrzałych cytryn. Ponadto, Torre de Lapela pochodzi z gminy Moncao e Melgaco, która słynie z najbardziej jakościowych win w regionie Vinho Verde. Można śmiało powiedzieć, że nawet jakościowe vinho verde jest w doskonałej relacji ceny do jakości w specjalistycznych witrynach i sklepach.

Przy jakich okazjach Polacy piją vinho verde?

Vinho verde jest typem wina, które można spokojnie spożywać bez okazji, jako aperitif, w ciepłe, letnie wieczory na tarasach czy balkonach. Miłośnicy wina z Zachodu bardzo często nazywają vinho verde tak zwanym pool wine czy summer wine. To przez jego mocne walory orzeźwiające oraz nieco niższą ilością alkoholu, dzięki czemu vinho verde jest winem świetnie sprawdzającym się właśnie podczas upałów. Świeżość i owocowość vinho verde sprawia, że jest to idealne wino na niezobowiązujące, miłe spotkania przy winie. Kiedy szukamy przyjemnego orzeźwienia, sięgamy właśnie po wino verde. Jeśli już łączymy je z jedzeniem, to najlepszym wyborem będą sałatki z owocami lub kwaśnymi dressingami oraz dania oparte na świeżych rybach i owocach morza. Pamiętaj jednak, że vinho verde jest winem, które smakuje najlepiej, gdy jest bardzo mocno schłodzone.