rating 8/10

Reserva to częste określenie spotykane na etykiecie wina - co jednak oznacza i czy zawsze oznacza to samo? A także czy definiuje to lepsze wino? O tym wszystkim opowiedzą dziś sommelierzy w wyjątkowej rozmowie! Zapraszamy!

Reserva na Starym Kontynencie

Norbert: Dzisiaj opowiemy sobie o Reservie. Co oznacza na etykiecie i czy zawsze oznacza to samo na etykiecie różnych win. Odpowiedź brzmi: nie to samo – ale to wyjaśnimy już w trakcie tego spotkania. Zapraszamy!
Wiesław: W Europie jest całkiem inaczej niż w krajach pozaeuropejskich, Europa ma specjalny regulamin apelacyjny, który Reservę oznacza czy to w winach włoskich czy hiszpańskich, czy winach europejskich. Podlegają one pewnym regulacjom apelacyjnym, czyli przepisom które są ściśle przestrzegane i muszą być przestrzegane, inaczej dane wino nie może być nazwane Reservą.

Reserva, a wina z Nowego Świata

Norbert: Niestety w przypadku win nowoświatowych nie oznacza tego samego, co w przypadku win pochodzących ze Starego Kontynentu. Reserva może oznaczać tu różne zabiegi, mogą to być wina które były przechowywane w beczkach dębowych, choć niekoniecznie, mogły to być grona pochodzące ze szczególnych parceli dla producenta, a mogły równie dobrze pochodzić ze starych winorośli, które rosną na terenie winnicy, a które dają wyjątkowej jakości wina.

Reserva - czy to zawsze lepsze wino?

Wiesław: Czy Reserva obliguje do bycia lepszym winem? Według winiarza na pewno, ponieważ po to on robi Reservę czy Gran Reservę żeby pokazać swój kunszt, swoje stare krzewy na przykład, swoją lepszą beczkę którą zakupił, lepszą parcelę i zrobić wino, które by miało potencjał do długiego przechowywania. Ale pod kątem konsumenta nie zawsze ta Reserva musi lepiej smakować niż podstawowe Joven czy Crianza, które jest zwiewne, lekkie, pasujące do każdej pory dnia i zależnie od tego co konsumujemy na talerzu. Dlatego Reserva według winiarza na pewno powinna być lepsza i kosztuje więcej, ale przy odbiorcach musimy pamiętać, że o gustach się nie dyskutuje i każdy może sobie wybrać niekoniecznie Reservę dla niego jako lepsze wino.