Jak smakuje Chardonnay?
Wiedza o winie
18.01.2023

Jak smakuje Chardonnay?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Wina Chardonnay są niezwykle popularne nie bez powodu - skrywają w sobie niecodzienną złożoność. Zależnie od regionu pochodzenia czy procesu dojrzewania w dębowych beczkach potrafi skutkować najróżniejszymi wariacjami smakowymi. Można powiedzieć, że każdy tu znajdzie coś dla siebie. Przyjrzyjmy się zatem smakom i stylom zamkniętym w tym magicznym szczepie.

Wiele odsłon win Chardonnay

Chardonnay to szczep, który przyjmuje się dobrze na całym świecie i pozwala winiarzom rozwinąć skrzydła kreatywności oraz wyobraźni. Od lekkości i zwiewności, przez ekspresyjny owoc cytrusowy albo potężną beczkę – znajdziemy tu wszystko. Przybliżmy sobie jednak charakterystyczne cechy Chardonnay wynikające z charakterystycznych warunków.

Chłodny klimat

Chardonnay z chłodnego klimatu charakteryzuje się większą kwasowością, ekspresyjnym owocem cytrusowym oraz mineralnym charakterem. Lżejsza struktura i elegancki, skryty alkohol to kolejne cechy, jakie odnajdziemy tradycyjnie w winach w takich warunkach klimatycznych.

Taki styl znajdziemy w winach z Burgundii, Szampanii, Niemiec czy Północnych Włoszech. Wyjeżdżając z Europy natomiast podobnych win możemy oczekiwań w Nowej Zelandii, w chłodniejszym regionach Chile (Casablanca) czy Ontario w Kanadzie.

Ciepły klimat

Cieplejszy klimat także służy Chardonnay. Niższa kwasowość, pełniejsza struktura i intensywna owocowość pełna ananasów, brzoskwiń czy papai to główne różnice względem win z chłodnego klimatu.

Takie wina Chardonnay znajdziemy w Hiszpanii i południowych Włoszech, ale także w Kalifornii, południowej Australii i RPA.

Chardonnay dojrzewające w beczce

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden element – Chardonnay doskonale dogaduje się z dębową beczką i winiarze uwielbiają to wykorzystywać. Ten proces wzbogaca wino o aromaty kokosa, wanilii czy masła z akcentami przypraw do pieczenia i cynamonu. Struktura wina nabiera większej wyrazistości, otula podniebienie oleistym ciałem.

Co także istotne, zwiększa to żywotność wina, co sprawia że butelkę Chardonnay możemy schować do winnej piwniczki, by sięgnąć po nią za kilka lat i sprawdzić jak się w ten czas rozwinęła.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.