Jak smakuje Chardonnay?
Wiedza o winie
18.01.2023

Jak smakuje Chardonnay?

Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Wina Chardonnay są niezwykle popularne nie bez powodu - skrywają w sobie niecodzienną złożoność. Zależnie od regionu pochodzenia czy procesu dojrzewania w dębowych beczkach potrafi skutkować najróżniejszymi wariacjami smakowymi. Można powiedzieć, że każdy tu znajdzie coś dla siebie. Przyjrzyjmy się zatem smakom i stylom zamkniętym w tym magicznym szczepie.

Wiele odsłon win Chardonnay

Chardonnay to szczep, który przyjmuje się dobrze na całym świecie i pozwala winiarzom rozwinąć skrzydła kreatywności oraz wyobraźni. Od lekkości i zwiewności, przez ekspresyjny owoc cytrusowy albo potężną beczkę – znajdziemy tu wszystko. Przybliżmy sobie jednak charakterystyczne cechy Chardonnay wynikające z charakterystycznych warunków.

Chłodny klimat

Chardonnay z chłodnego klimatu charakteryzuje się większą kwasowością, ekspresyjnym owocem cytrusowym oraz mineralnym charakterem. Lżejsza struktura i elegancki, skryty alkohol to kolejne cechy, jakie odnajdziemy tradycyjnie w winach w takich warunkach klimatycznych.

Taki styl znajdziemy w winach z Burgundii, Szampanii, Niemiec czy Północnych Włoszech. Wyjeżdżając z Europy natomiast podobnych win możemy oczekiwań w Nowej Zelandii, w chłodniejszym regionach Chile (Casablanca) czy Ontario w Kanadzie.

Ciepły klimat

Cieplejszy klimat także służy Chardonnay. Niższa kwasowość, pełniejsza struktura i intensywna owocowość pełna ananasów, brzoskwiń czy papai to główne różnice względem win z chłodnego klimatu.

Takie wina Chardonnay znajdziemy w Hiszpanii i południowych Włoszech, ale także w Kalifornii, południowej Australii i RPA.

Chardonnay dojrzewające w beczce

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden element – Chardonnay doskonale dogaduje się z dębową beczką i winiarze uwielbiają to wykorzystywać. Ten proces wzbogaca wino o aromaty kokosa, wanilii czy masła z akcentami przypraw do pieczenia i cynamonu. Struktura wina nabiera większej wyrazistości, otula podniebienie oleistym ciałem.

Co także istotne, zwiększa to żywotność wina, co sprawia że butelkę Chardonnay możemy schować do winnej piwniczki, by sięgnąć po nią za kilka lat i sprawdzić jak się w ten czas rozwinęła.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?