Rheingau

0/10

Położone nad prawym brzegiem Renu niedaleko Moguncji, od wieków było uważane za jeden z dwóch najlepszych regionów winiarskich Niemiec.

Pokrywające winnicami około 3 tysięcy hektarów, swoja produkcję dedykuje przede wszystkim Rieslingowi, który dojrzewając na łagodnych zboczach schodzących do rzeki, potrafi wyczarować mineralne, alkoholowe wina o stalowym niemal chłodzie. Niewielka ogólna liczba miejscowych producentów potrafiła wyłonić całą ligę pierwszorzędnych producentów. Innym obliczem lokalnego winiarstwa są wina Pinot Noir, których jakość i ilość stale wzrasta, stanowiąc już ponad 15% ogólnej produkcji. Najważniejszymi miastami regionu są Rudesheim i Geisenheim, w którym swoją siedzibę ma instytut enologiczny.


Powiązane artykuły

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?