Puglia

0/10

Prawdziwy tygrys włoskiego winiarstwa. Po dekadach bycia dostarczycielem win dla bogatszych winiarzy północy, Puglia zdecydowała o stworzeniu obrazu swojego winiarstwa i podniesienia jego jakości.

Dysponując ciekawymi, rodzimymi szczepami Negroamaro, Primitivo i Uva di Troia, potrafiła zaprezentować międzynarodowej publiczności szereg interesujących, ciemnych, miękkich i świetnie zrównoważonych kwasowo win Negroamaro, a także intensywnych, świetnie zbudowanych, mocno alkoholowych win Primitivo z różnych części regionu, wśród których najbardziej znanymi są Salento, Manduria i Taranto. Inaczej sprawa ma się z winami białymi, które rzadko wykorzystują rodzime szczepy, zbyt przeciętne by dać wina ciekawe na wapiennych glebach regionu. Pewnie dlatego Puglia zawierzyła Chardonnay i najlepsze wina tworzy dzięki dopasowaniu jej charakteru do lokalnych warunków.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?