Abruzja

0/10

Rozciągnięte nad Adriatykiem Abruzzo dynamicznie podnosi swój potencjał winiarski, skoncentrowany wokół lokalnych odmian: subtelnego białego Trebbiano i dynamicznego czerwonego Montepulciano, wykorzystując także coraz częściej mniej znane odmiany, takie jak Pecorino i Aglianico, oraz szczepy francuskie.

Swoje pierwsze spektakularne sukcesy winiarskie Abruzzo odnotowało w latach 90-tych ubiegłego wieku i od tamtej pory liczba pierwszorzędnych win i producentów systematycznie się powiększa, plasując region w czołówce włoskiego winiarstwa, a wina Montepulciano d’Abruzzo są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.