Sycylia

0/10

Sycylia to największy i jeden z najbardziej górzystych regionów winiarskich Włoch. U podnóża czynnego wulkanu Etna znajdują się niezwykle żyzne gleby.

Właśnie one oraz zamiłowanie tamtejszych winiarzy do autochtonicznych odmian winogron powoduje, że jest to region wytwarzający niepowtarzalne wina. Do niedawna Sycylia była głównie dostawcą tanich trunków, niejednokrotnie mieszanych z winami innych regionów i znana najbardziej dzięki światowej sławie - marsali. Obecnie pochodzi stąd wiele ciekawych win jedno i wieloodmianowych. Głównymi odmianami białymi uprawianymi na Sycylii są: Moscato, Malvasia, Grillo, Grecanico, Inzolia, Catarratto, Damaschino i Carricante. Czerwone odmiany, które możemy spotkać na Sycylii to: Frappato, Perricone, Nerello Mascalese, Nerello Cappuccio i Nero d'Avola.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?