Lombardia
Wiedza o winie
23.04.2013

Lombardia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Chyba najmniej doceniany region północnych Włoch, który ma do zaoferowania światu ogromną różnorodność win wysokiej klasy. Znajdują się tu aż dwie apelacje o najwyższym we Włoszech statusie – DOCG.

Pierwszą z nich jest położona w okolicach Brescii Franciacorta, produkująca nie tylko świetne z odmian francuskich, lecz ponad wszystko wyśmienite wina musujące metody tradycyjnej, uważane za najlepsze po szampanach. Jednak czołowe etykiety Franciacorta, tworzonej tak samo jak słynny przodek i prawie z tych samych odmian gron, śmiało mogą konkurować może nie z najbardziej wyszukanymi cuvee prestige, lecz z każdym innym szampanem na pewno.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?