Lombardia
Wiedza o winie
23.04.2013

Lombardia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Chyba najmniej doceniany region północnych Włoch, który ma do zaoferowania światu ogromną różnorodność win wysokiej klasy. Znajdują się tu aż dwie apelacje o najwyższym we Włoszech statusie – DOCG.

Pierwszą z nich jest położona w okolicach Brescii Franciacorta, produkująca nie tylko świetne z odmian francuskich, lecz ponad wszystko wyśmienite wina musujące metody tradycyjnej, uważane za najlepsze po szampanach. Jednak czołowe etykiety Franciacorta, tworzonej tak samo jak słynny przodek i prawie z tych samych odmian gron, śmiało mogą konkurować może nie z najbardziej wyszukanymi cuvee prestige, lecz z każdym innym szampanem na pewno.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.