Rioja

0/10

Region Roja, położony w północno - środkowej Hiszpanii, to najważniejszy i najbardziej znany na świecie rejon winiarski tego kraju, słynący z produkcji wspaniałych win jakościowych.

Podstawową odmianą winogron jest Tempranillo, lecz w znajdziemy tu także wiele nasadzeń Graciano, Garnacha i Mazuelo, a także białą odmianę Viura. Region dzieli się na trzy części: chłodną Rioja Alavesa najbardziej na północy, rozciągającą się od Logrono aż po malownicze Haro na północy Rioja Alta oraz Rioja Baja, biegnącą na południe od Logrono wzdłuż rzeki Ebro. Czerwone wina Roja kuszą swoją truskawkową nutą, delikatnymi taninami i niuansami dębiny, która w regionie jest równie ważna jak same grona. Białe Rioja rzadko zdobywa należne jej uznanie na rynkach międzynarodowych, ciągle pozostając w cieniu. Nie jest to do końca słuszne, gdyż Viura potrafi dać wina przecudne, orzeźwiające i krystaliczne, ale także świetnie sprawuje się po fermentacji w beczkach dębowych, nabierając ciała, lecz nie gubiąc świeżości.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?