rating 8/10

Dlaczego Francja jest uważana za lidera w świecie wina i producenta najlepszych win? To proste - nawet jeśli dziś już oba powyższe stwierdzenia nie do końca są prawdziwe - bo typologicznie wszystkie rodzaje win robionych na świecie wywodzą się z Francji.

Bo wszystkie najlepsze odmiany (z wyjątkiem rieslinga) także pochodzą stąd; bo tu opracowano lub zainicjowano wszystkie metody wytwarzania win, używane dziś na świecie; wreszcie, bo na tutejszym prawodawstwie opierają się systemy apelacyjne stosowane na obu półkulach globu. To tutaj przez dwa tysiące lat udało się dobrać najlepsze szczepy do właściwych siedlisk. A mimo to i tu trwa ciągła rewolucja. Choćby na niedocenianym niemal do dziś południu kraju, w Langwedocji i Roussillon powstał swoisty Nowy Świat, negujący tradycję Burgundii i Bordeaux, podążający własną drogą. Ale właśnie ten ferment rodzi nadzieję na to, że francuskie wina nadal będą wyznaczały wiele nowych kierunków w świecie.

Lista regionów:
Alzacja, Bordeaux, Burgundia, Dolina Loary, Dolina Rodanu, Jura, Langwedocja, Południowy Zachód Francji, Prowansja, Roussillon, Szampania