Francja

0/10

Dlaczego Francja jest uważana za lidera w świecie wina i producenta najlepszych win? To proste - nawet jeśli dziś już oba powyższe stwierdzenia nie do końca są prawdziwe - bo typologicznie wszystkie rodzaje win robionych na świecie wywodzą się z Francji.

Bo wszystkie najlepsze odmiany (z wyjątkiem rieslinga) także pochodzą stąd; bo tu opracowano lub zainicjowano wszystkie metody wytwarzania win, używane dziś na świecie; wreszcie, bo na tutejszym prawodawstwie opierają się systemy apelacyjne stosowane na obu półkulach globu. To tutaj przez dwa tysiące lat udało się dobrać najlepsze szczepy do właściwych siedlisk. A mimo to i tu trwa ciągła rewolucja. Choćby na niedocenianym niemal do dziś południu kraju, w Langwedocji i Roussillon powstał swoisty Nowy Świat, negujący tradycję Burgundii i Bordeaux, podążający własną drogą. Ale właśnie ten ferment rodzi nadzieję na to, że francuskie wina nadal będą wyznaczały wiele nowych kierunków w świecie.

Lista regionów:
Alzacja, Bordeaux, Burgundia, Dolina Loary, Dolina Rodanu, Jura, Langwedocja, Południowy Zachód Francji, Prowansja, Roussillon, Szampania

Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?