Czym się kierować przy wyborze primitivo?
Porady
01.04.2022

Czym się kierować przy wyborze primitivo?

Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

Preferujesz delikatne i owocowe wina? A może jednak szukasz wyższej taniczności i aromatów beczki? Spieszymy z pomocą i podpowiadamy, którą butelkę Primitivo wybrać.

Król jest tylko jeden, a w przypadku Polaków, tym królem jest właśnie Primitivo. Kochamy te wina za uniwersalność, owocowość, słodycz, umiarkowaną taniczność oraz wysoką zawartość alkoholu. Jest popyt, jest i podaż. Dlatego, kiedy na półkach sklepowych widzimy multum etykiet z oznaczeniem Primitivo, wybór tej odpowiedniej butelki staje się wyzwaniem.

Primitivo di Manduria, Riserva, a może Appasimento?

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z tym szczepem, zacznij od klasycznej apelacji, czyli Primitivo di Manduria z regionu Puglia. Jest to wino kompleksowe, esencjonalne, aksamitne, owocowe i pełne aromatów. Odnajdziesz w nim owocowy bukiet śliwek i wiśni skąpanych w jagodowym dżemie. Swoją przyjemność oraz łatwość w odbiorze zawdzięcza minimalnej zawartości alkoholu (14%), niższej taniczności oraz dobrze wyczuwalnej słodyczy.

Podczas poszukiwań możesz natknąć się również na oznaczenie Riserva. Takie wino dodatkowo dojrzewa w beczce, ale powstaje z tych samych winogron co bezbeczkowe Primitivo di Manduria. Dębina nadaje mocy oraz charakteru. Decydując się na ten wybór oczekuj trunku z pełnym i złożonym aromatem, z dodatkiem tytoniu, pieprzu i przypraw, o wyższej zawartości alkoholu (16%).

Wśród win Primitivo można dodatkowo spotkać określenie Appassimento. Jest to metoda produkcji win polegająca na podsuszaniu winogron, w celu zwiększania koncentracji smaków i aromatów. Te wina często, ale krótko dojrzewają w beczkach (6-12 msc), a cały proces produkcji powoduje że charakteryzują się mocą na podniebieniu, pełnymi i miękkimi taninami oraz aksamitną i długotrwałą obecnością. Elegancja sama w sobie.

Aromaty kuszące nos i podniebienie

Na pierwszy plan wysuwa się smak dżemu oraz owoców leśnych. Odnajdziemy jagody, anyż, pieprz oraz aromat dżemu z owoców śliwki, czereśni, truskawki lub jeżyny. Być może właśnie ten smak sprawił, że jest to jedno z najchętniej wybieranych win przez Polaków.

Świętujemy zawsze z butelką primitivo

Primitivo to świetny pomysł na prezent, ze względu na swoją uniwersalność. Warto zatem wręczyć butelkę dobrego primitvo, gdy nie znamy gustów obdarowywanej osoby. Sprawdzi się również w przypadku spotkań w większym gronie.

Parowanie wina Primitivo z jedzeniem

Niska tanina, średnia kwasowość oraz łagodny charakter primitivo sprawiają że, jest to wino przyjazne dla wielu dań. Szczególnie warto szukać połączeń z ciemnym mięsem (wołowina, wieprzowina) także w towarzystwie grilla. Ponadto jest to doskonały kompan dań bliskowschodnich oraz deski serów.

Czy wiesz, że:

  • Nazwa Primitivo w dosłownym tłumaczeniu oznacza prymitywny, jednak wywodzi się od łacińskiego primativus, czyli najwcześniej dojrzewający.
  • I love primitivo: niektórzy żartobliwie twierdzą, że popularność tego szczepu w naszym kraju, wynika z wysokiej zawartości alkoholu
  • Badania wykazały, że włoskie Primitivo, kalifornijski Zinfandel i chorwacki Crljenak Kaštelanski, to ten sam szczep winogron różnie nazywany w różnych krajach.

Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.