Bułgaria
Wiedza o winie
22.01.2013

Bułgaria

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Nie ma na świecie krajów, które mogłyby się poszczycić tak wielką i długą tradycją winiarską jak Bułgaria – to bez wątpienia jeden z najstarszych krajów winiarskich na świecie. Uprawa winorośli na dzisiejszych ziemiach bułgarskich sięga daleko w czasy przedbiblijne.

Bułgarskie wina to – zwłaszcza dla krajów zachodnich – absolutna nowość ostatnich 10-15 lat. Pojawiły się nagle w połowie lat 80. i od razu podbiły półki europejskich supermarketów, za przystępną, a właściwie dość niską cenę oferując przyzwoitą jakość codziennego wina stołowego. Bułgarscy winiarze – od początku lat 90. często wspierani zachodnimi inwestycjami i know-how (głównie z USA i Australii) – szybko porzucili przywiązanie do tradycyjnych nawyków produkcji masowej, stosowanej przez ostatnie pięćdziesiąt lat, i ochoczo dostosowali się do oczekiwań zachodnich importerów. Większość win bułgarskich to wina czerwone. Dominują one pod względem jakości i mogą z powodzeniem konkurować z winami z innych krajów.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.