Bułgaria
Wiedza o winie
22.01.2013

Bułgaria

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Nie ma na świecie krajów, które mogłyby się poszczycić tak wielką i długą tradycją winiarską jak Bułgaria – to bez wątpienia jeden z najstarszych krajów winiarskich na świecie. Uprawa winorośli na dzisiejszych ziemiach bułgarskich sięga daleko w czasy przedbiblijne.

Bułgarskie wina to – zwłaszcza dla krajów zachodnich – absolutna nowość ostatnich 10-15 lat. Pojawiły się nagle w połowie lat 80. i od razu podbiły półki europejskich supermarketów, za przystępną, a właściwie dość niską cenę oferując przyzwoitą jakość codziennego wina stołowego. Bułgarscy winiarze – od początku lat 90. często wspierani zachodnimi inwestycjami i know-how (głównie z USA i Australii) – szybko porzucili przywiązanie do tradycyjnych nawyków produkcji masowej, stosowanej przez ostatnie pięćdziesiąt lat, i ochoczo dostosowali się do oczekiwań zachodnich importerów. Większość win bułgarskich to wina czerwone. Dominują one pod względem jakości i mogą z powodzeniem konkurować z winami z innych krajów.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?