Hiszpania
Wiedza o winie
26.01.2013

Hiszpania

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Wino z Hiszpanii to bogata tradycja i choć blisko połowa winnic krajów Unii Europejskiej znajduje się w Hiszpanii, to nie oznacza to, że z tego kraju pochodzi połowa unijnego wina.

Przeznaczanie znacznej części owoców na rodzynki, soki i inne przetwory, czy produkowanie odmian stołowych powoduje tę zaskakującą dysproporcję. Nie znaczy to także, że wizerunek Hiszpanii, gdzie poza sherry, Rioją, czy Cavą można jedynie dostać wina masowo wyrabiane przez kooperatywy jest prawdziwy. Prawda jest inna – Hiszpania to kraj, który poczynił największe postępy w ostatnich dwudziestu latach. Nowoczesne bodegi w niczym nie ustępują wyposażeniem najlepszym producentom wina firmom na świecie. To także prawda o zawrotnym tempie, w jakim robią światowe kariery na nowo odkrywane niektóre regiony winiarskie kraju, a są wśród nich i takie, które nie są w stanie zaspokoić popytu na swe wina. Ribera del Duero, Priorat, Toro, Navarra, a ostatnio Bierzo, to tylko niewielki przykład, gdzie hiszpańskie wina cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

Lista regionów:
Andaluzja, Castilla La Mancha, Castilla Leon, Comunidad Valenciana, Katalonia, Murcia, Navarra, Ribera del Duero, Rioja


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?