Stellenbosch
Wiedza o winie
10.11.2013

Stellenbosch

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Najliczniej reprezentowany i najbardziej popularny na świecie obszar winiarski RPA. Uważany za najstarszy i najbardziej klasowy, reprezentowany jest przez liczną grupę winiarzy o bardzo długiej tradycji swoich firm i potwierdzonej renomie swoich wyrobów.

Głównym reprezentowanym przez miejscowe wina kolorem jest czerwony. Świetne, dymne i ostre Shiraz, słone Cabernet Sauvignon i „zwierzęce” Pinotage są największą chlubą lokalnego przemysłu winnego. Co raz więcej jednak pojawia się tu win białych, opartych głównie na paprykowym Sauvignon Blanc, oleistym i rześkim Viognier i dębowym Chardonnay. Chłodny klimat, podtrzymywany prądami powietrza znad oceanu, pozwala gronom spokojnie dojrzewać pomimo dostępnego całymi miesiącami słońca, jednocześnie wnosząc coś ze swojej morskiej bryzy do smaków win.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?