Włochy: La Spinetta

Włochy: La Spinetta

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

„Jesteśmy rolnikami, a oznacza to przede wszystkim, że szanujemy ziemię nie używając podczas upraw żadnych chemicznych nawozów, pestycydów czy też herbicydów. Nasze ręce współpracują z naszą głową. Jest to jedyny sposób jaki znam, aby wyprodukować wino”.

Tak o sobie, swoich braciach i pracownikach mówi wielka postać światowego winiarstwa, Giorgio Rivetti, jeden z trzech właścicieli winiarni i winnic La Spinetta – posiadłości w Piemoncie oraz Toskanii.

La Spinetta

Nazwa w tłumaczeniu oznacza „szczyt wzgórza” i odwołuje do miejsca pierwszej piwnicy Rivettich w Castagnole Lanze. Geniusz La Spinetta obejmuje ogromnie szeroki wachlarz win słynących ze swojej zmysłowości, doskonałości, finezyjności oraz ciepła, jakie w sobie niosą. Nie bez przyczyny hasłem przewodnim i filozofią tychże winiarzy jest „making wine with passion” – pasja tutaj jest kluczowym elementem.

Historia La Spinetta

Historia wielkiego winiarza rozpoczyna się w latach 90’ XIX wieku, kiedy to dziadek Carlo, Bruno i Giorgio Rivetti zamarzył o zaprezentowaniu swojej ojczyźnie wielkiego wina. Marzenie to spełnił jego syn, Giuseppe (przydomek PIN), zakładając pierwszą winiarnię właśnie w Castagnole Lanze, którą następnie odziedziczyli synowie. Od samego początku La Spinetta stała się supergwiazdą włoskiego winiarstwa i jako pierwsza wyprodukowała Moscato wywodzące się jedynie z jednej winiarni – tzw. single-vineyard. Niewiele później powstało pierwsze czerwone wino Barbera Ca di Pian. Rok 1989 był rokiem przełomowym – wtedy to powstało rewolucyjne na te czasy wino – kupaż dwóch szczepów – Nebbiolo oraz Barbera i zostało nazwane La Spinetta PIN ku pamięci ojca. PIN to wino wyjątkowe, gęste i łagodne, z obłędnymi nutami jagód i przypraw, z nutami kadzidła, cynamonu i jeżyn. Kolejne arcydzieła winiarskie to wina z wyjątkowego szczepu Barbera oraz z 1997 roku La Spinetta Barbaresco Valeirano. Koniec wieku XX przyniósł wyczekiwane przez wszystkich wydarzenie – z winiarni La Spinetta wyszło pierwsze, przecudowne Barolo. Rok później La Spinetta staje się swoistym ambasadorem szczepu Sangiovese w Toskanii, gdzie bracia rozszerzyli swoją działalność i nabyli dodatkowe posiadłości. Obecnie La Spinetta produkuje swoje wina w 4 miejscach: Castagnole Lanze (Piedmont), Grinzane Cavour (Piedmont), Terricciola (Toskania), Canelli (Piedmont).

Filozofia La Spinetta

Rivetti mają w zwyczaju mówić: „Aby wyprodukować wspaniałe wina, żarliwa filozofia w działaniach zarówno w winiarniach jak i na plantacjach jest niezbędna, jednak to gotowość do ciężkiej pracy gwarantuje najlepszą jakość”. Poza niezwykłą dbałością względem stosowanych nawozów oraz troską i szacunkiem w odniesieniu do praktyk rolniczych, na sukces i niezwykłość win składają się także odpowiednie warunki uprawy. Wszystkie winnice wychodzą na południową stronę gwarantując doskonałe nasłonecznienie. Rivetti wierzą, że jedynie winogrona ze starych winorośli są w stanie zagwarantować doskonałość smaku, długowieczność, mineralność i złożoność. Młode winogrona używane są jedynie do La Spinetta Langhe Nebbiolo, Barbera Ca Di Pian, Il Nero Di Casanova. Swoją produkcję Rivetti opierają na lokalnych szczepach ufając w ich najwyższą jakość – Barbera, Nebbiolo, Dolcetto z Piemontu chcąc danym winem zidentyfikować i podkreślić wyjątkowość kraju pochodzenia, wrócić do jego korzeni i tradycji. Sangiovese, Colorino oraz Vermentino królują w toskańskich winnicach.

Dążenie do doskonałości

Dążenie do doskonałości uwidocznione jest poprzez celowe zmniejszanie produkcji za pomocą przycinania bukietów winogron przed dojrzewaniem, aby zmaksymalizować jakość. Wymaga to niezwykłego doświadczenia i wiedzy, aby pozostawić optymalny poziom winogron na winorośli. Praktyka ta nazywana jest „zielone żniwa” i przekłada się na liczbę oddanych do sprzedaży butelek, która niekiedy wynosi jedynie kilka tysięcy, jak np. w przypadku La Spinetta Barolo Campe.

Unikalnośc win La Spinetta

To, co ponadto wpływa na unikalność i przełomowość wina od La Spinetta to fenomenalne etykiety, które przedstawiają dzikie zwierzęta – lew na La Spinetta Barolo Garetti czy też nosorożec na La Spinetta Lidia Chardonnay. Niewątpliwie przykuwają one wzrok i zaciekawiają poszukiwaczy czegoś wyjątkowego – monumentalność i wielkość tych zwierząt kojarzą się jednoznacznie z dostojnością oraz mocą win. Mimo wszystko nie ma wielkiego związku pomiędzy zwierzętami a La Spinetta poza faktem, że Giorgio Rivetti był wielkim wielbicielem rysunków i drzeworytów niemieckiego artysty Albrechta Durera.

castagnole-21.png

Nie będzie to nadużyciem, jeśli La Spinettę okrzykniemy wielkim artystą świata winiarskiego. Działania przepełnione uwielbieniem i miłością, pasja i zaangażowanie, ciężka praca i oddanie, wierność i przywiązanie swoim przekonaniom to cechy, które charakteryzują wszystkich trzech braci Rivetti oraz pozostałych pracowników ich posiadłości. Wizja, która jest widoczna na każdym kroku zawarta jest w słowach Rivettiego: „wiedziałem od samego początku, jakiej jakości oczekuję od wszystkich naszych win i nic się do tej pory [w tym temacie] nie zmieniło”. Najlepsze, światowej jakości wina La Spinetta potwierdzone są niezwykle wysokimi notami i pozycjami w rankingach winiarskich, jednak najlepszym sposobem na przekonanie się o tym, będzie degustacja i stopniowe oddawanie się magii tych wyjątkowych win.


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.