Węgry: Wunderlich

Węgry: Wunderlich

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Nazwa producenta win Wunderlich Ltd pochodzi od nazwiska głównego hodowcy winogron i współwłaściciela firmy Alajos’a Wunderlich’a, znanego jako "Lojzi". Dopiero w dojrzałym wieku Lojzi rozpoczął karierę winiarza, wkrótce okazało się, że ma do tego prawdziwy talent. 

Doświadczenie i wiedzę dotyczącą upraw winorośli oraz produkcji win zdobył od ojca chrzestnego i jego rodziców. Pierwsze wyprodukowane przez Lojzi’ego wino, Kadarka Rosé 1992, otrzymało złoty medal orazzostało ocenione jako najlepsze wino szczepu kadarka na narodowych zawodach winiarskich w 1993 r.

Wunderlich - Alajos’a Wunderlich

W kolejnych latach Alajos’a Wunderlich cieszył się coraz większym uznaniem jako twórca niezmiennie doskonałych i cenionych win. Znany jest nie tylko ze swego winiarskiego talentu lecz również z gościnność i umiejętności  kulinarnych. Alajos Wunderlich jest niezwykle przyjazny, posiada duże poczucie humoru oraz chętnie wdaje się w miłe pogawędki, oprowadzając gości po swojej posiadłości oraz winiarni. Słuchając Lojziego trudno uwierzyć że tak ogromna pasja i miłość do wina, zrodziła się u osoby pochodzącej z przemysłowej rodziny.

Wina Wunderlich odzwierciedlają pozytywny charakter Lojzi’ego, są przyjazne, pełne radości oraz szczere. Tworząc trunki Lozji wkłada serce oraz pełne zaangażowanie. Kariera winiarska jest całym jego życiem, która pozwala mu wyrazić samego siebie.

Wunderlich Pincészet Kft

Po 10 latach działalności, winiarnia Lojziego spotkała się z typowym problemem wśród twórców jakościowych win o małej skali produkcji. A mianowicie Alajos Wunderlich był w stanie wyprodukować wysokojakościowe wina, jednak w niewystarczających ilościach by zainteresować rynek finalnym produktem. Postanowił więc rozpocząć współpracę z przyjaciółmi rodziny Państwem Varjas-Szűcs i założyć Wunderlich Pincészet Kft. By rozwinąć skalę produkcji rozpoczęto duże inwestycje. Obecnie roczna produkcja stanowi 250,000 butelek bieżąco wytworzonego wina oraz 480,000 butelek dojrzewającego wina. 

Wunderlich - uprawa i produkcja win

Produkując wina oraz osiągając wyznaczone zawodowe cele firma Wunderlich łączy najlepszą technologię XXI wieku z tradycyjnymi metodami oraz bogatym doświadczeniem Lojziego, który chętnie eksperymentuje tworząc wina. Główną zasadą winiarni jest wypuszczanie na rynek jedynie najwyższej jakości win. Standardy jakości są więc przestrzegane na każdym etapie produkcji wina. Wunderlich zapewnia taką wydajność upraw winorośli w winnicach, która pozwala utrzymać równowagę produkcyjną. Ponadto w czasie winobrania zbiera się jedynie zdrowe i dojrzałe winogrona oraz stosuje się jak najdelikatniejsze metody winifikacji. Pozwala to zachować naturalny, owocowy smak gron podczas procesu produkcyjnego.

Region Villány

Wina Wunderlich produkowane są w regionie Villány. Jest to region uważany za najlepszy do produkcji win czerwonych na Węgrzech, które są tu tworzone od wieków. Wspaniałe środowisko, śródziemnomorski klimat, pracowitość, doświadczenie, gościnność mieszkańców oraz wysokie wymagania dotyczące jakości tworzonych win, uczyniły wina czarowne z regionu Villány znanymi nie tylko na Węgrzech lecz również na arenie międzynarodowej. Odnajdziemy tu nasadzenia zarówno rdzennego szczepu Kekfrankos, jak i całej gamy odmian francuskich, wśród których prym wiodą Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Syrah. Miejscowi winiarze, uznawani za czołowych dla całych Węgier. Góry Villány idealnie nadają się do uprawy winorośli.  Położenie  wschodnio-zachodnie chroni winnice od północnych wiatrów ponadto południowe stoki posiadają wyjątkowy mikroklimat, który charakteryzuje się największa liczbą słonecznych godzin w ciągu roku. W takich właśnie warunkach powstaje m.in. wino Wunderlich Pinot Noir Villany o przyjemnym, burgundowo-czerwonym kolorze. Aromaty dzikiej róży, truskawek, malin, porzeczek i dojrzałych fig, doprawione cynamonem, gałką muszkatołową, goździkami, i białym pieprzem. Delikatnie ciągnące się, z odcieniami drzewa sandałowego, wanilią i białą czekoladą w tle. W ustach wyczuwalny karmel i aromat tytoniu. Wytrawne, złożone, owocowe i pikantne. Eleganckie taniny.

Źródło: http://wunderlich.hu


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.