Valle Central
Wiedza o winie
27.08.2013

Valle Central

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Dolina Centralna to największy organizm winiarski Chile. Rozciągając się wokół stolicy kraju, Santiago, od Pacyfiku w głąb kraju ażio Andy, w swoich granicach zawiera wiele ważnych dla tego kraju regionów winnych, takich jak Aconcagua, Rapel, Maipo czy Casablanca.

Rozbudowany system rzek, różnorodność gleb pozwalają uzyskiwać wina o różnym charakterze, wytwarzanych głównie z odmian białych i czerwonych francuskiego pochodzenia, wśród których prym wiedzie Cabernet Sauvignon. Z każdym dniem większą rolę odgrywa inny szczep pochodzący z Bordeaux, a który obecnie stał się chlubą tutejszych winiarzy, czyli Carmenere. Wyznacznik Valle Central na etykiecie pozwala winiarzowi używać do produkcji swoich win surowca uzyskanego z więcej niż jednej części regionu, co często pomaga uzyskać bardzo ciekawe połączenia różnych cech win z nich pochodzących.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?