Valle Central
Wiedza o winie
27.08.2013

Valle Central

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Dolina Centralna to największy organizm winiarski Chile. Rozciągając się wokół stolicy kraju, Santiago, od Pacyfiku w głąb kraju ażio Andy, w swoich granicach zawiera wiele ważnych dla tego kraju regionów winnych, takich jak Aconcagua, Rapel, Maipo czy Casablanca.

Rozbudowany system rzek, różnorodność gleb pozwalają uzyskiwać wina o różnym charakterze, wytwarzanych głównie z odmian białych i czerwonych francuskiego pochodzenia, wśród których prym wiedzie Cabernet Sauvignon. Z każdym dniem większą rolę odgrywa inny szczep pochodzący z Bordeaux, a który obecnie stał się chlubą tutejszych winiarzy, czyli Carmenere. Wyznacznik Valle Central na etykiecie pozwala winiarzowi używać do produkcji swoich win surowca uzyskanego z więcej niż jednej części regionu, co często pomaga uzyskać bardzo ciekawe połączenia różnych cech win z nich pochodzących.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.