Sturovo Region, Muzla
Wiedza o winie
06.08.2013

Sturovo Region, Muzla

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Muzla, położona nad malowniczym rozlewiskiem Dunaju, na granicy słowacko-węgierskiej, około 30 km na północ od Budapesztu, swoja historię regionu produkującego wino rozpoczyna na nowo.

Świetne, południowe ekspozycje jej winnic, zbawienna obecność stabilizującej klimat rzeki i tradycje winiarskie sięgające kilka stuleci wstecz, pozwalają miejscowym winiarzom w szybkim tempie wkroczyć do czołówki nie tylko regionu, ale całego środkowoeuropejskiego winiarstwa. Używając odmian typowych dla kultury winiarskiej, którą reprezentuje, wydobywa z nich to, co najlepsze, za ceny typowe dla przeciętnych win z krajów o większej renomie. Pewnie nigdy nie będzie gigantem produkcji, lecz klasowym regionem już się stała.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?