Dolina Rodanu
Wiedza o winie
06.08.2013

Dolina Rodanu

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Cotes du Rhone – niby jedna nazwa regionu, ale jakże odmienne jego dwie części. Północna część doliny zdominowana jest przez 4 odmiany winorośli, w tym tylko jedną czerwoną, słynnego Syrah.

W apelacji Hermitage potrafi on dać wina wybitne, jedne z najlepszych na świecie. Zaraz po nim na uwagę zasługuje Cote Rotie, zarówno w wersji białej jak i czerwonej, a także Crozes-Hermitage i jego pełne charakteru wina czerwone. Wiodącym winem białym tej części doliny jest Condrieu, zawdzięczające swój niepowtarzalny styl odmianie Viognier. Południowa część regionu jest bardziej różnorodna, a głównym szczepem jest tu, występujący w różnych kolorach gron, krągły i smakowity Grenache. Jednak uprawia się tu jeszcze aż 27 innych odmian, zestawianych ze sobą w różnych konfiguracjach, w zależności od gminy. Gwiazdą południa jest Chateauneuf du Pape, lecz wręcz nie wypada nie wspomnieć choćby o Gigondas i chyba najlepszym różowym winie świata, które powstaje w położonej po drugiej stronie rzeki gminie Tavel.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.