Dolina Rodanu
Wiedza o winie
06.08.2013

Dolina Rodanu

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Cotes du Rhone – niby jedna nazwa regionu, ale jakże odmienne jego dwie części. Północna część doliny zdominowana jest przez 4 odmiany winorośli, w tym tylko jedną czerwoną, słynnego Syrah.

W apelacji Hermitage potrafi on dać wina wybitne, jedne z najlepszych na świecie. Zaraz po nim na uwagę zasługuje Cote Rotie, zarówno w wersji białej jak i czerwonej, a także Crozes-Hermitage i jego pełne charakteru wina czerwone. Wiodącym winem białym tej części doliny jest Condrieu, zawdzięczające swój niepowtarzalny styl odmianie Viognier. Południowa część regionu jest bardziej różnorodna, a głównym szczepem jest tu, występujący w różnych kolorach gron, krągły i smakowity Grenache. Jednak uprawia się tu jeszcze aż 27 innych odmian, zestawianych ze sobą w różnych konfiguracjach, w zależności od gminy. Gwiazdą południa jest Chateauneuf du Pape, lecz wręcz nie wypada nie wspomnieć choćby o Gigondas i chyba najlepszym różowym winie świata, które powstaje w położonej po drugiej stronie rzeki gminie Tavel.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?