Mendoza

0/10

Główny rozgrywający argentyńskiego winiarstwa, pokrywający winnicami niemal 150 tysięcy hektarów. Jej terytorium jest tak wielkie, a poszczególne części tak zróżnicowane, że winiarze aktualnie starają się na etykietach swoich win umieszczać ich dokładne nazwy, by ułatwić konsumentowi orientację w zawartości butelki przed jej zakupem.

Generalnie Mendoza dominuje ogólną produkcję win argentyńskich. Najbardziej pożądanym i rozpoznawalnym winem Mendozy jest Malbec, który przywędrował tu z południowej Francji i odnalazł w tutejszym klimacie idealne warunki wzrostu. Innymi ważnymi dla regionu odmianami czerwonymi, są włoska Bonarda, która pogardzana w ojczyźnie, w Mendozie potrafi dać intensywne, mocno alkoholowe wina, oraz francuskie Cabernet Sauvignon i Syrah, oraz iberyjskie Tempranillo. Lista jest o wiele dłuższa i odzwierciedla wpływy kultur różnych narodów, które napływały do Argentyny przez wieki. Odmianą białą, którą region szczyci się najbardziej, jest rodzime Torrontes, dające lekkie, owocowe wina o przyjemnej kwasowości. Jednak najczęściej sadzoną odmianą jest hiszpański Pedro Jimenez, a zaraz po nich Chardonnay, a lista wszystkich odmian białych jest równie długa i zróżnicowana, jak lista gron czerwonych.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?