rating 8/10

Choć plamy zdają się być nieuniknione, nie oznacza to na szczęście, że ubrania które wybieramy na wieczory z winem będą jednorazowe! Istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na pozbycie się plamy po czerwonym winie. Zatem czym sprać czerwone wino z naszych ubrań?

Czerwone wino miewa niezwykłą tendencję do pozostawiania po sobie plam na ubraniach, obrusie i wszędzie dookoła znacząc swoją obecność. 

Pierwsza reakcja

Naturalnie zaraz po ubrudzeniu odzieży lub zakrycia stołu należy tak szybko jak to możliwe przejść do redukowania nabytych szkód. W pierwszej kolejności warto czystą ściereczką usunąć nadmiar płynu z materiału, pamiętając jednak by nie wykonywać ruchów wcierających i rozprowadzających zanieczyszczeń po szerszej powierzchni. Gdy zostaje nam sama plama możemy przejść do jednego ze sposobów oczyszczania.

Sól

Prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych sposobów na plamy z czerwonego wina, sól. Jest ona bowiem jest bardzo skuteczna w chłonności wody oraz barwników, jakie pozostawiło wino na naszym materiale. Znaczna ilość soli z dodatkiem kilku kropel cytryny pozostawiona na plamie potrafi przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Po dłuższym odleżeniu w takich warunkach, materiał należy wyprać.

Białe wino

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, plamy po czerwonym winie mogą ustąpić po zastosowaniu… białego wina! Po bezpośrednim użyciu i wchłonięciu się białego wina na plamie, dalsze kroki są standardowe – klasyczne, tradycyjne pranie i po zabrudzeniach nie ma śladu!

Gdy mówimy o wchłaniających się płynach, które pomagają odbarwić plamę, warto również zastosować wodę gazowaną, która bywa niezwykle skuteczna w walce z zanieczyszczeniami po czerwonym winie.

Mleko

Mleko znane jest jako jeden z bardzo skutecznych odplamiaczy. Jak sprać czerwone wino z jego pomocą? Czysta ściereczka namoczona w odrobinie mleka wystarczy, by pocierając nią zanieczyszczenie pozbyć się plamy. Jak przy każdej metodzie opierającej się na pocieraniu – należy być delikatnym i wyczulonym na rozcieranie zanieczyszczenia na większy obszar materiału.

Mąka ziemniaczana

Kolejnym ciekawym i sprawdzonym sposobem jest zastosowanie mąki ziemniaczanej. Po posypaniu nią plamy po czerwonym używamy odrobiny wody i tym samym przeciwdziałamy powstawaniu odbarwień. Następnie tak jak w przypadku pozostałych metod przystępujemy do tradycyjnego prania.

Soda oczyszczona

Stare plamy z czerwonego wina drżą przed sodą oczyszczoną. Korzystając z mieszanki czterech łyżek sody przypadających na litr wody, moczymy materiał zabrudzony plamą i voila – zanieczyszczenia ustępują. Innymi roztworami skutecznymi w walce z plamami jest mieszanka wody spirytusu z wodą w stosunku 1:1 lub woda utleniona.

Jak zmyć wino ze ściany?

Czasami zdarza się, że spotkanie eskaluje w niespodziewanym kierunku i nawet ściany nie mogą czuć się bezpieczne. Jak wówczas sobie poradzić? Niektóre farby pozwolą nam na użycie mieszanki ciepłej wody z mydłem, która powinna wystarczyć do pozbycia się plam ze ściany. W innych wypadkach, pozostaje zakasanie rękawów i odmalowanie ściany. Może to również dobra okazja na nowy kolor?