Kamień winny - właściwości i zastosowanie
Wiedza o winie
07.05.2021

Kamień winny - właściwości i zastosowanie

Autor posta Kamil Giszka
Kamil Giszka

9/10

Kamień winny, znany również jako wodorowinian potasu czy kwaśny winian potasu to nic innego jak produkt uboczny procesu fermentacji zachodzącego w winie. Kamień ten przyjmuje postać małych, osadzających się kryształków przypominających grubo zmieloną sól czy kryształki cukru. 

Wiemy już co to jest kamień winny. Pozostaje pytanie, w czym zatem znalazł zastosowanie? Dzięki szerokiej gamie swoich właściwości znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i podręcznej „apteczce”.

Kamień winny – do czego używany jest w kuchni?

Winian potasu dzięki swoim spulchniającym właściwościom znajduje zastosowanie w cukiernictwie, pełniąc składnik proszku do pieczenia. Sprawdza się również przy stabilizacji i ubijaniu piany z białek, a wraz z sodą oczyszczoną pełni rolę regulatora kwaśności. Co istotne, kamień winny nie wpływa w żaden sposób na smak potraw.

W momencie, gdy brakuje nam proszku z kamienia winnego w kuchni, w kilku przypadkach zastąpić możemy go popularnymi alternatywami. Na przykład podczas stabilizacji białek sięgnąć możemy po sok z cytryny, cechujący się podobną kwasowością i właściwościami zatrzymującymi krystalizację cukru. Jeszcze innym rozwiązaniem w tym wypadku okaże się biały ocet.

Kamień winny – właściwości i zastosowanie zdrowotne

Kamień winny zastosowanie znalazł także w reakcji na najróżniejsze problemy zdrowotne. Uważa się, iż dobrym sposobem na bóle artretyczne jest użycie winianu potasu w rozgrzewającej kąpieli. Efekt zawdzięczany jest pokaźnej dawce magnezu, jaką zawiera nasz dzisiejszy bohater.

Co więcej dzięki spełnianiu funkcji regulacji pH moczu, kamień winny wpływa łagodząco na infekcje układu moczowego. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi spowodowanym niedoborami potasu mogą również znaleźć w kamieniu winnym pomocną dłoń.

Należy jednak pamiętać, że każdy środek w nadmiarze szkodzi, a jakakolwiek terapia z jego użyciem powinna zostać skonsultowana z lekarzem, by upewnić się że w naszym wypadku nie występują przeciwskazania do planowanego zastosowania.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.