Kamień winny - właściwości i zastosowanie
Wiedza o winie
07.05.2021

Kamień winny - właściwości i zastosowanie

Kamil Giszka
Kamil Giszka

9/10

Kamień winny, znany również jako wodorowinian potasu czy kwaśny winian potasu to nic innego jak produkt uboczny procesu fermentacji zachodzącego w winie. Kamień ten przyjmuje postać małych, osadzających się kryształków przypominających grubo zmieloną sól czy kryształki cukru. 

Wiemy już co to jest kamień winny. Pozostaje pytanie, w czym zatem znalazł zastosowanie? Dzięki szerokiej gamie swoich właściwości znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i podręcznej „apteczce”.

Kamień winny – do czego używany jest w kuchni?

Winian potasu dzięki swoim spulchniającym właściwościom znajduje zastosowanie w cukiernictwie, pełniąc składnik proszku do pieczenia. Sprawdza się również przy stabilizacji i ubijaniu piany z białek, a wraz z sodą oczyszczoną pełni rolę regulatora kwaśności. Co istotne, kamień winny nie wpływa w żaden sposób na smak potraw.

W momencie, gdy brakuje nam proszku z kamienia winnego w kuchni, w kilku przypadkach zastąpić możemy go popularnymi alternatywami. Na przykład podczas stabilizacji białek sięgnąć możemy po sok z cytryny, cechujący się podobną kwasowością i właściwościami zatrzymującymi krystalizację cukru. Jeszcze innym rozwiązaniem w tym wypadku okaże się biały ocet.

Kamień winny – właściwości i zastosowanie zdrowotne

Kamień winny zastosowanie znalazł także w reakcji na najróżniejsze problemy zdrowotne. Uważa się, iż dobrym sposobem na bóle artretyczne jest użycie winianu potasu w rozgrzewającej kąpieli. Efekt zawdzięczany jest pokaźnej dawce magnezu, jaką zawiera nasz dzisiejszy bohater.

Co więcej dzięki spełnianiu funkcji regulacji pH moczu, kamień winny wpływa łagodząco na infekcje układu moczowego. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi spowodowanym niedoborami potasu mogą również znaleźć w kamieniu winnym pomocną dłoń.

Należy jednak pamiętać, że każdy środek w nadmiarze szkodzi, a jakakolwiek terapia z jego użyciem powinna zostać skonsultowana z lekarzem, by upewnić się że w naszym wypadku nie występują przeciwskazania do planowanego zastosowania.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?