South Australia
Wiedza o winie
10.12.2013

South Australia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

7/10

Ogromny region winiarski, który dostarcza połowę ogólnej produkcji kraju, których wiele powstaje w najsłynniejszych miejscach winiarskich Australii, chowających się w jego wnętrzu.

Wyjątkowe, gorące Shiraz z Barossa i Eden Valley, klasowe, czyste Rieslingi z Claire Valley, Australijskie Porto i największe wina z gron zebranych w winnicach rosnących na czerwonej, wulkanicznej ziemi „Terra Rossa” w Coonawara. A przecież jeszcze są takie miejsca jak Adelaide Hills i McLaren Valley. Wszystko to powoduje, że spotkamy przeróżne odmiany przywiezione przez imigrantów z różnych krajów. Najważniejszymi szczepami czerwonymi w całym regionie są Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot i Grenache, a białymi Riesling, Semillon, Chardonnay i wiele odmian obu kolorów, których pochodzenie przeważnie potwierdzają najpopularniejsze w danym miejscu nazwiska.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?