Umbria

0/10

Umbria leży w samym sercu Włoch i od wschodu graniczy z regionem Marche, na zachodzie z Toskanią, a na południu z Lacjum. Tutejsze winnice zajmują 16 500 hektarów. 

W całym obrazie winiarstwa włoskiego Umbria odgrywa dość skromną rolę, choć Etruskowie produkowali tu wina jeszcze przed pojawieniem się Rzymian.

Region wytwarza przeważnie wina białe, z których najbardziej znanym jest Orvieto. Do dziś krąży opowieść o tym, jak papież Grzegorz XVI zażyczył sobie, by jego ciało przed pochowaniem umyto właśnie winem Orvieto. Aktualne czasy przynoszą także świetne Chardonnay i Sauvignon Blanc, a także Grechetto. Czerwone wina Umbrii to w pierwszym rzędzie gęste i mocne Sagrantino di Montefalco, które jest jednym z najcięższych win czerwonych, jakie są obecnie produkowane.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?