Umbria

0/10

Umbria leży w samym sercu Włoch i od wschodu graniczy z regionem Marche, na zachodzie z Toskanią, a na południu z Lacjum. Tutejsze winnice zajmują 16 500 hektarów. 

W całym obrazie winiarstwa włoskiego Umbria odgrywa dość skromną rolę, choć Etruskowie produkowali tu wina jeszcze przed pojawieniem się Rzymian.

Region wytwarza przeważnie wina białe, z których najbardziej znanym jest Orvieto. Do dziś krąży opowieść o tym, jak papież Grzegorz XVI zażyczył sobie, by jego ciało przed pochowaniem umyto właśnie winem Orvieto. Aktualne czasy przynoszą także świetne Chardonnay i Sauvignon Blanc, a także Grechetto. Czerwone wina Umbrii to w pierwszym rzędzie gęste i mocne Sagrantino di Montefalco, które jest jednym z najcięższych win czerwonych, jakie są obecnie produkowane.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.