Sardynia

0/10

Ciągle pożądana i ciągle nie odkryta dla większości konsumentów wina. Leżąca nieco na uboczu, otoczona Morzem Śródziemnym, w swoich skalistych winnicach schowanych w górzystym krajobrazie.

Największą uwagę przywiązuje do dwóch wiodących odmian: rześkiej białej Vermentino i owocowo-korzennej czerwonej Cannonau, która jak twierdzą Sardyńczycy, jest protoplastą kontynentalnego Grenache. Innymi ciekawymi szczepami rosnącymi na wyspie są Carignano del Sulcis i Monica wśród czerwonych, oraz Malvasia i Moscato wśród białych. Różnorodność win jest wręcz zdumiewająca. Od wytrawnego do szpiku, mineralnego Vermentino, miękkich i owocowych Monica i Cannonau, aż po słodkie jak miód Moscato i Malvasia. Największym oryginałem lokalnego winiarstwa jest Vernaccia di Tristano, produkowana w sposób podobny do Sherry, oferuje wysoki poziom alkoholu, mocno utlenione aromaty i kremową konsystencję. Warto spróbować!


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?