Comunidad Valenciana
Wiedza o winie
14.07.2013

Comunidad Valenciana

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Rozciągnięta nad wschodnim wybrzeżem Hiszpanii, pokrywająca ponad 70 tysięcy hektarów ziemi, Walencja, kryje w swoim wnętrzu trzy perły Denominacion de Origen: Walencja, Alicante i Utiel-Requena.

Każde z nich specjalizuje się w produkcji odmiennych win, przy wykorzystaniu mnogich odmian lokalnych i międzynarodowych, lecz dominującym szczepem jest tu Bobal, występujący w winach samotnie lub w towarzystwie szczepów francuskich. Lokalne białe wina wytrawne w większości są prostymi, aromatycznymi winami doskonale pasującymi do miejscowej kuchni, lecz Walencja słynie także z produkcji win słodkich odmiany Muscat, niezwykle popularnych na całym świecie. W ostatnich latach cały region, dał porwać się fali przemian winiarstwa hiszpańskiego i notuje się znaczny skok jakości win i klasy producentów.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?