Portugalia: João Portugal Ramos

Portugalia: João Portugal Ramos

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

João Portugal Ramos przyszedł na świat w rodzinie, której historia od wielu lat związana była z winem. Kontynuując tradycje przodków postanowił połączyć swoje przeznaczenie z winem. Sprawdź jak rozwijała się kariera tego enologa.

W latach 70-tych otrzymał tytuł naukowy Instytutu Agronomii w Lizbonie. Następnie ukończył kurs w Centrum Nauk Winikultury w Dois Portos. Z tak bogatym zapleczem wiedzy w 1980 roku, w regionie Alentejo, João Portugal Ramos rozpoczął karierę enologa.

Consulvinus

Po koniec lat 80-tych założył firmę Doradczą – Consulvinus. Udzielał porad i konsultacji producentom win w całej Portugalii. W ten sposób rozszerzył swoją działalność w licznych regionach winiarskich: od Alentejo po Ribatejo, Península de Setúbal, Dao, Beiras, Estremadura i Douro. Joao Portugal Ramos przyczynił się do tworzenia wykwintnych portugalskich win oraz rewitalizacji i promocji regionów winiarskich, które zostały zapomniane przez miłośników i konsumentów win.

Międzynarodowe uzanie

Dzięki licznym sukcesom i nagrodom, zdobytym przez wina, które współtworzył, Joao Portugal Ramos zyskał nie tylko krajowe, lecz również międzynarodowe uznanie na scenie winiarskiej oraz opinię jednego z najważniejszych promotorów i twórców Portugalskich win.

Kariera winiarska

W 1990 roku Joao Portugal Ramos rozpoczął własną przygodę winiarską. Nabył 5 hektarów winnic w Estremoz, gdzie mieszkał od 1988 roku. Tworząc wina wykorzystywał własne grona jaki i owoce nabyte z współpracujących, zewnętrznych winnic.

Rozwój winiarni

W 1992 roku odbyły się pierwsze zbiory. Proces winifikacji odbywał się w wynajętych budynkach, aż do 1997 roku gdy powstała pierwsza winiarska posiadłość Joao Portugal Ramos. Do 2000 roku powiększano i rozbudowywano winiarnię. Obecnie liczy 9000 metrów kwadratowych, posiada nowoczesną technologię winifikacji, przestrzeń do butelkowania wina oraz piwnice mieszczące około 2000 francuskich, amerykańskich i portugalskich dębowych beczek. Winiarnia Monte da Caldeira  łączy nowoczesność z harmonijną kompozycją najlepszych portugalskich tradycji winiarskich, czego przykładem może być wciąż powszechnie stosowana metoda ugniatania winogron stopami.   

Wina Joao Portugal Ramos’a 

W ten właśnie sposób, po długiej karierze konsultanta - enologa ds. tworzenia win, najważniejszych regionów winiarskich Portugalii powstało miejsce narodzin własnych win Joao Portugal Ramos’a, który dumnie wkroczył na ścieżkę producenta i biznesmena. Joao Portugal Ramos’a połączył kompetentny, wyszkolony zespół z jasno wyznaczoną strategiczną wizją, w której ryzyko i kalkulację zamiast konfliktu, łączy spójna całość. Joao Portugal Ramos’a z nowymi winiarniami: pierwszą w Estremoz, Faula w regionie Ribatejo, częścią udziałów w rodzinnej winiarni Foz de Arouce w regionie Beiras i najnowszym projektem Duorum stworzonym wraz z jego przyjacielem z dziecięcych lat, również enologiem Jose Maria Soares Franco stał się silnym graczem na portugalskim rynku win. Osiągana przez Joao Portugal Ramos’a wielkość eksportu wyróżniała się na tle innych portugalskich producentów, a marki tj. Marques de Borba, Loios czy Vila Santa cieszą się uznaniem i rozpoznawalnością na całym świecie oraz doskonałą relacją jakości do ceny.

Winiarska osobowość 2010

Dzięki: zaangażowaniu, ciężkiej i skrupulatnej pracy, licznym badaniom dotyczącym gleby i prowadzenia winnic, produkcji jedno-szczepowych i mieszanych win, wyjątkowej osobowości oraz bogatej i wyróżniającej się na tle innych znawców win wiedzy, portugalski magazyn winiarski A „Essencia do Vinho” ogłosił Joao Portugal Ramos’a „Winiarską Osobowością 2010 roku”!    

Źródło: http://www.jportugalramos.com


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.