Pares Balta – gwiazda let’s Emporda!
Ekspert od win
30.03.2010

Pares Balta – gwiazda let’s Emporda!

Tomasz Kolecki
Tomasz Kolecki

0/10

Jeszcze piętnaście lat wstecz, Katalonia, jako region winiarski kojarzyła się i była reprezentowana głównie winami oznaczonymi Penedes D.O. W tym czasie wiele się zmieniło. Pojawiło się wiele win reprezentujących inne części regionu, niektóre o bardzo małym zasięgu terytorialnym. 

Bez wątpienia największy sukces odniosły wina trzech apelacji – Priorat (nazywany też Priorato), okalające je częściowo Montsant i położona na wschód od Barcelony apelacja Emporda. Na jednej z degustacji win hiszpańskich. Jeszcze piętnaście lat wstecz, Katalonia, jako region winiarski kojarzyła się i była reprezentowana głównie winami oznaczonymi

Penedes D.O.

W tym czasie wiele się zmieniło. Pojawiło się wiele win reprezentujących inne części regionu, niektóre o bardzo małym zasięgu terytorialnym. Bez wątpienia największy sukces odniosły wina trzech apelacji – Priorat (nazywany też Priorato), okalające je częściowo Montsant i położona na wschód od Barcelony apelacja Emporda.

Pares Balta

Na jednej z degustacji win hiszpańskich pojawił się młody producent, mający już jednak status gwiazdy Emporda. Nazywał się Pares Balta. Młodzi ludzie chętnie opowiadali o pomyśle nazywania swoich win, o różnicach klimatycznych i glebowych poszczególnych parcel, z których jedne są zdominowane przez skały, inne to niemal czysta glina, a jeszcze inne to królestwo piaskowca i wapieni. Tak duża różnorodność podłoży i uprawianych odmian to z jednej strony wyzwanie, a z drugiej nieskończone możliwości łączenia kombinacji tych elementów. Wystarczy choćby wspomnieć o winnicy Miret, w której nazwy win zmieniają się zależnie od wysokości upraw oraz użytych winogron. Dzięki tym podziałom,  możemy cieszyć się winami Hisenda Miret i Marta de Balta.

Od tamtej pory, gdy tylko jest ku temu okazja, chetnie sięgam po ich wina. Oczywiście mam wśród nich swoje ulubione, a gęsta i smakowita Hisenda Miret, 100% Garnacha z pojedynczej winnicy Cal Miret i cuvee lokalnych białych odmian – Blanc de Pacs, przodują wśród nich. Pewnie wielu z Was ma inne typy swoich faworytów, jednak paleta ich win jest szeroka, a de gustibus… A może zróbmy małe wybory?:)

Pozdrawiam
Tomasz Kolecki-Majewicz


Powiązane artykuły